Němečtí celníci zabavili v bytě 80letého Mnichovana na 1500 obrazů mistrů moderního umění, které jejich původním majitelům zkonfiskovali nacisté za druhé světové války. Odhadovaná hodnota nalezených obrazů dosahuje miliardy eur. Informuje o tom německý týdeník Focus

Mezi nalezenými obrazy jsou díla Pabla Picassa, Henriho Matisse, Marka Chagalla, Paula Kleea či Oskara Kokoschky nebo Maxe Liebermanna. Podle německého týdeníku se jedná o "senzační" nález. Celníci prý obrazy našli už v roce 2011 a úřady o tom dosud neinformovaly.

Podle Focusu obrazy patřily židovským sběratelům nebo byly majitelům zabaveny jako "zvrhlé umění". Tímto termínem nacistický režim označoval umělecká díla, která propaganda považovala za "neněmecká" či "degenerovaná" - šlo především o tvorbu avantgardních umělců.

Celníci se na stopu uměleckého pokladu dostali díky namátkové kontrole. Před třemi lety prověřovali dnes 80letého Corneliuse Gurlitta kvůli hotovosti, s níž se vracel po návštěvě Švýcarska. Pátrání je pak přivedlo do bytu v mnichovské čtvrti Schwabing, kde obrazy našli.

 

Díla zřejmě ve 30. a 40. letech minulého století skoupil Gurlittův otec Hildebrand, který obchodoval s uměním. Další půlstoletí pak rodina obrazy skladovala v tmavém bytě a kunsthistorici je dnes považují za ztracená. Gurlitt podle Focusu v minulosti některá díla prodal, aby měl na živobytí.

Soubor obrazů nyní zkoumají odborníci a snaží se zjistit více o jejich původu. Asi tři stovky obrazů údajně pocházejí z výstavy "zvrhlého umění", dalších 200 figuruje na seznamech hledaných uměleckých děl.