Nízká kupní síla obyvatel Srbska může české firmy odrazovat od vstupu na tento balkánský trh. Ale Jaroslav Vogeltanz, předseda představenstva společnosti KM Beta, tvrdí, že se jedná o perspektivní lokalitu v Evropě. Přirovnává Srbsko k Československu v 90. letech, kdy se republika rozpadala na dvě a v hospodářství vládl jistý pesimismus. "Také se říkalo, že jen blázen by investoval v Československu, ale kdo se nebál, získal výrazný náskok," připomíná Vogeltanz. Podle jeho názoru začne Srbsko rychle srovnávat krok se střední i západní Evropou a v tom je pro investory určitá jistota. "Bude se přibližovat Evropské unii, slaďovat zákony a tím se i sníží riziko z neznalosti místních podmínek. Odhaduji, že za čas tam bude investiční a podnikatelský boom," míní.

SLOVENSKÁ POMOC

Tato moravská firma, jejímž nosným výrobním programem jsou betonové střešní tašky, exportuje střešní krytinu i na srbský trh. Zatím sice jen v jednotkách procent obratu, ale v budoucnu dokonce uvažuje, že tam postaví výrobní závod. Před třemi roky totiž KM Beta koupila v Srbsku pětihektarový pozemek v průmyslové zóně, která leží v městě Bački Petrovac 500 metrů od přístavu na Dunaji. A transakce to byla velice výhodná. "Projevili jsme zájem, když už se rozjížděla druhá etapa průmyslové zóny a objevili se první zahraniční zájemci, takže majitelé pozemků zvedli ceny. Ale nám prodala pozemek za symbolickou cenu Matice slovenská, která tu má velice silnou pozici," vzpomíná Vogeltanz.V lokalitě totiž žije asi 70 procent Slováků a úřední řeč je tam srbština i slovenština. "Dokonce i starosta Bački Petrovac a většina městských radních jsou Slováci, i náš obchodní zástupce," doplňuje spolumajitel KM Bety. Tím jednatelem v Srbsku je Andrej Lomen, který zatím betonové střešní tašky dovezené z Česka prodává, shání nové kontakty, monitoruje trh, hlídá konkurenci a snaží se KM Betu zviditelnit. Jako znalec místních poměrů tvrdí, že se stav srbského hospodářství rok od roku zlepšuje a země patří podle místních médií mezi TOP desítku států na světě, kam se vyplatí investovat.

"Lidé většinou znají více jazyků, takže nejsou problémy se domluvit, a jsou tu na rozdíl od západní Evropy nízké mzdy," vychvaluje Lomen. Ale uvádí i druhou stranu mince, jako je zadluženost místních firem, oddalování splatnosti faktur a všudypřítomná inflace. Českým byznysmenům radí, aby byli v jeho zemi vytrvalí, naslouchali potřebám kupců a obchodních partnerů. A nedomnívali se, že si vystačí s méně kvalitním zbožím. "Uspějí pouze novinky a originální výrobky. Ale především je pro byznys v Srbsku důležité mít osobní známosti a neustále komunikovat s partnery," tvrdí Lomen.

JE TŘEBA BÝT VYTRVALÝ A VSTŘÍCNÝ

Zřejmě to jednou bude on, kdo pomůže KM Betě rozjet v Srbsku na koupeném pozemku v Bački Petrovac vedle dosavadního skladu hotových výrobků i výrobní závod. Ale kdy to bude? "Čekáme, až se to tam ustálí, až se na trhu etablujeme, až tam budeme prodávat kolem čtyř milionů tašek ročně. Zatím se postupně naši konkurenti Bramac i Tondach ze Srbska vytrácejí," usmívá se šéf KM Bety Vogeltanz. Předpokládá, že tak do tří let budou měnit v tuzemsku výrobní linku na betonové tašky za novou a ta stávající by ještě mohla dosloužit v Srbsku. Pak by střešní krytinu vyrobenou v Srbsku bylo lehké dovézt i do Slovinska, Chorvatska či jižního Maďarska.

A na co by chtěl šéf KM Bety upozornit české firmy, které láká Srbsko? Prý není problém v této zemi získat stavební povolení. Ovšem má to háček. Předtím si musí investor opatřit potvrzení, že má zajištěné dodávky surovin a energií. "Je to důsledek hospodářské situace země. Bez potvrzení, že bude místní síť schopna vám dodat elektřinu, nic nepostavíte," varuje Vogeltanz. A také doporučuje požádat o pomoc či radu zahraniční zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu. Pracovníci vládní agentury CzechTrade tak KM Betě pomohli třeba při prezentaci v Bělehradě či na stavebních veletrzích. "Pomáháme šířit povědomí o firmě a podporujeme její image," doplnil Pavel Svoboda z bělehradského zahraničního zastoupení ministerstva.Podle jeho mínění bere KM Beta na zřetel počáteční nedůvěru zákazníků na srbském trhu, který je zvyklý na střešní krytinu používat pálené tašky. "Mnoho stavitelů a investorů jsou ale zahraniční pracovníci, kteří se s betonovou taškou setkávají v západní Evropě, kde je běžná, takže se situace bude vyvíjet ve prospěch KM Bety," věří Svoboda. Optimista je i Vogeltanz, podle něj se do bydlení v Srbsku neinvestovalo 25 let, takže je nejvyšší čas na změnu.

 

KM Beta

Český výrobce především betonové střešní krytiny, ale také vápenopískového a páleného zdiva, maltových a omítkových směsí, červených pálených cihel a nově i samonivelizační hmoty - především alfa-sádry, která je hlavním komponentem při vyrovnávání povrchu podlah. Majiteli společnosti jsou Milan Rylka, Josef Ševela, Pavel Suchánek, Yva Eisewortová a Jaroslav Vogeltanz. V pěti výrobních závodech v Hodoníně, Bzenci a Kyjově pracuje 220 lidí. Obrat společnosti loni dosáhl 358 milionů korun, 30 procent produkce jde na export, především na Slovensko. V jednotkách procent firma vyváží také do Maďarska, Polska, Slovinska a Srbska, kde KM Beta plánuje postavit výrobní závod.

Jaroslav Vogeltanz (56)

Po absolvování Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině (obor provoz a ekonomika letecké dopravy pilotního směru) nastoupil v roce 1981 místo vojny službu v Libyi. Původně roční pobyt si prodloužil na tři roky a vychovával v této arabské zemi z tamních pilotů letecké instruktory. Po návratu do Československa nastoupil v roce 1984 do ČSAD Hodonín, kde už za dva roky zastával funkci náměstka dopravy. Prý to byla vynikající příprava na soukromé podnikání, protože si v ČSAD museli sami shánět zakázky. V roce 1991 se vrhl na privátní byznys a v roce 1996 založil spolu s dalšími šesti kolegy firmu KM Beta, v jejímž čele jako předseda představenstva je od roku 2003.

Foto: Jan Rasch


Rodinný dům v srbském městě Bački Petrovac dostavěný letos na jaře má střechu z betonových tašek KM Beta.
Foto: archiv KM Beta