Ačkoli tak může působit, Chorvatsko rozhodně není pouze vyhledávanou letní destinací českých turistů. Jako čtvrtá největší balkánská ekonomika patří mezi atraktivní místa pro české podnikatele a exportéry. To potvrzuje vzájemné pozitivní obchodní saldo i zařazení Chorvatska mezi zájmové země v rámci exportní strategie České republiky.Výhodná geografická poloha Chorvatska posílená o členství v EU přináší potenciál pro velké investice a posílení obchodu. I přes ekonomické problémy, se kterými se od začátku hospodářské krize Chorvatsko stále potýká (recese, vysoká nezaměstnanost), se zde od vstupu do EU očekává hospodářský růst. Pro rok 2013 by měl dosahovat kolem 1,3 procenta při dalším pozitivním výhledu.

Pro stabilní a dlouhodobý růst své národní ekonomiky ovšem bude nezbytné, aby Chorvatsko nepolevovalo v provádění zásadních strukturálních reforem. Podle Mezinárodního měnového fondu je k posílení tamního růstu mimo jiné zapotřebí reformovat veřejný sektor, pokračovat v privatizačním procesu a dále odbourávat investiční bariéry.

Chorvatský trh tedy bude zřejmě v nadcházejícím období procházet další liberalizací, a je o to zajímavější příležitostí pro české podnikatele. V mezinárodní konkurenci, která je vůči oblasti západního Balkánu stále poměrně opatrná, mají šanci uspět především díky tradičně dobré znalosti regionu, kvalitním kontaktům, vazbám a dobrým vztahům.

BENEFITY PRO OBČANY, EXPORT I SLUŽBY

Z chorvatského rozšíření unie mohou těžit také naši občané. I zde už mohou plně užívat práv a výhod, které jim zaručuje evropské občanství a vnitřní trh EU. Bez obtíží mohou do Chorvatska cestovat pouze s občanským průkazem, díky evropské kartě pojištěnce se jim zjednodušuje přístup k lékařskému ošetření a vztahují se na ně unijní pravidla ochrany spotřebitele.Jiné výhody zaznamenají podnikatelé. Pro export výrobků nově platí společná pravidla harmonizace a vzájemného uznávání. Stejně tak dochází k rušení cel a celní kontroly, byť se Chorvatsko prozatím nestává členem Schengenského prostoru, a proto je třeba počítat s pokračujícími kontrolami na hraničních přechodech.

Z pohledu českého exportu nejen v rámci EU, ale také směrem k třetím zemím se navíc jeví jako nesmírně zajímavý plán modernizace a rozšíření přístavu Rijeka a rozvoj související dopravní infrastruktury.

Ten má za cíl učinit z Rijeky, vzdálené pouhých šest hodin jízdy od českých hranic, největší nákladní přístav v Jaderském moři. V budoucnu by tak mohl středoevropským podnikatelům umožnit rychlejší a levnější pronikání do zemí Středozemního moře a jednodušší přístup na tamní trhy.

Nové příležitosti pro české podnikatele leží také v oblasti služeb. Naši podnikatelé v Chorvatsku nyní mohou uplatnit své právo na usazení, a to za stejných podmínek jako domácí občané.

Novinkou je zároveň možnost přeshraničního poskytování služeb v těch případech, kdy podnikatel své služby do země poskytuje pouze dočasně a příležitostně. Podnikatel své služby může v zásadě poskytovat na základě pouhé notifikace příslušnému úřadu. Stejně tak se výrazným způsobem zjednodušují pravidla pro vysílání pracovníků.

INTEGROVANÉ ASISTENČNÍ SLUŽBY I V CHORVATSKU

Kromě výše uvedeného členství Chorvatska v EU přináší i možnost využívání bezplatných asistenčních služeb, které svým občanům nabízí všechny státy EU. Mezi tyto služby, které občanům, zaměstnancům a podnikatelům pomáhají řešit různé životní situace, patří Jednotná kontaktní místa (JKM), SOLVIT a kontaktní místo pro produkty ProCoP.Česká i chorvatská JKM jsou součásti celoevropské sítě EUGO a podnikatelům dokážou pomoci získávat potřebné informace a zprostředkovat styk s úřady pro zahájení podnikání v oblasti služeb na chorvatském trhu. Díky JKM tak úřad neobíhá podnikatel, ale obíhá ho dokument.

Zprostředkovací služba JKM konkrétně znamená zařízení a vyřízení veškerých prohlášení, ohlášení a žádostí příslušným orgánům na jednom místě, zařízení notifikací, zápisů do registrů a rejstříků, zařízení registrace u profesních komor či podávání žádosti nutné k povolení poskytování služeb. Tím se vstup do podnikání samozřejmě dál zjednodušuje.

Systém SOLVIT je českým občanům a podnikatelům připraven pomoci jako bezplatná právní služba pro mimosoudní řešení sporů, kterou lze využít v případě problémů s úřadem jiného členského státu. Pokud by se tedy český občan či podnikatel dostal do sporu s chorvatským úřadem porušujícím unijní právo, mohl by se obrátit dnes také na pracovníky SOLVIT.

Informační místo pro výrobky (v Česku funguje pod názvem ProCoP) dokáže podnikatelům poradit v oblasti umísťování výrobků na chorvatském trhu a s pravidly volného pohybu zboží. Informuje ohledně podmínek (schválení, technické normy, registrace) uvádění na domácí trh těch produktů, které nejsou na evropské úrovni harmonizovány.

Pomoci v podnikání může služba ProCoP v praxi také zprostředkováním kontaktů příslušných orgánů, na něž se lze přímo obracet pro získání informací souvisejících s obchodem se zbožím. Služba nabízí i kontakty na orgány, které dohlíží na technická pravidla potřebná pro obchod.

DOBRÁ ZPRÁVA PRO CELÝ REGION

S ohledem na přístupová jednání, umístění země v mezinárodních statistikách a hodnocení řady komentátorů je zřejmé, že i v Chorvatsku nadále existuje poměrně velký prostor pro zlepšování a inovace, především ve snaze o dosažení evropských standardů kvality podnikatelského prostředí či dobrého fungování veřejné správy.Chorvatsko proto bude zjevně muset nadále i po svém vstupu do unie klást důraz na hospodářskou a institucionální stabilizaci, která je pro pozitivní hospodářský rozvoj nezbytná. Přitom až chronická investiční nejistota, která západní Balkán sužuje, byla v minulosti jedním z faktorů bránících rozvoji řady oblastí podnikání v tomto regionu.

Přístup Chorvatska do EU je tak možné vnímat jako dobrou zprávu nejen pro zemi samotnou, ale jak zmiňuje Česká exportní banka a někteří zástupci EU, také jako dobrou zprávu a nadějnou perspektivu pro ostatní státy v regionu. Lze očekávat, že pokračující tlak na vysokou úroveň kvality podnikatelských standardů v byznysu povede k jejich přenesení také mezi ostatní státy západního Balkánu.

Pro země aspirující na budoucí členství v unijním klubu může Chorvatsko sehrát velmi pozitivní roli a pomoci v jejich vlastním reformním úsilí dosáhnout splnění podmínek nutných pro členství v unii. V dlouhodobém výhledu by byl takový vývoj v regionu samozřejmě významný pro naše podniky, neboť může v čase přinést nové příležitosti pro český export.


Autor pracuje na odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu, MPO


Jak kontaktovat integrované asistenční služby?Integrovaný webový formulář:

www.businessinfo.cz/cz/dotaznik-eu

Jednotná kontaktní místa: jkm@mpo.cz

SOLVIT (právní pomoc pro případ potíží s úřadem jiného státu): solvit@mpo.cz

ProCoP (pomoc s umístěním výrobků na trh): procop@mpo.cz



Policisté na hraničním přechodu Bajakovo mezi Chorvatskem a Srbskem se na snímku z 1. července připravují na první vztyčení vlajky EU.
Foto: Reuters


Důležité kontakty v Chorvatsku a Srbsku

Velvyslanectví ČR v Chorvatsku
Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb,
Republika Hrvatska
tel.: +385 1 617 7246, +385 1 6192105
fax: +385 1 6176630
e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/zagreb

Zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Záhřebu
Trg Nikole Šubića Zrinskog10/1, 10 000 Zagreb, Republika Hrvatska
Robert Vindiš, vedoucí zastoupení
tel./fax: +38514920946
e-mail: zagreb@czechtrade.cz
web: www.czechtrade.com.hr

Konzulární jednatelství Split
Obala H.N.P. 5/III (Riva), 21 000 Split, Republika Hrvatska
tel.: +385 21 344 866
konzulární pohotovost - mobil (nepřetržitá služba 24 hod. denně): +385 91 612 1660
fax: 00385 21 344 866
e-mail: kj-split@mail.inet.hr

Praktická telefonní čísla:
nouzové volání 112
záchranná služba 194
hasiči 193
policie 192

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Bulevar kralja Aleksandra 22,
11 000 Beograd, Serbia
tel.: +381 11 3336 200
e-mail: belgrade@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/belgrade

Zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Bělehradě
YU Biznis Centar, Bul. Mihaila Pupina 10i/ 212, 11 070 Beograd, Serbia
Pavel Svoboda, vedoucí zastoupení
tel.: +381 11 212 09 63
tel./fax: +381 11 212 33 91
mobil: +381 64 0304 069
e-mail: belgrade@czechtrade.cz
web: www.czechtrade.rs

Konzulární jednatelství v Podgorici
Partizanski put 6a, Tološi,
81 000 Podgorica, Černá Hora
tel./fax: +38220281103
e-mail: vaclav_dobes@mzv.cz,
kjpodgorica@seznam.cz

Důležitá telefonní čísla:
policie 92
hasiči 93
první pomoc 94
informace 988