Bývalý náměstek ministra obrany a vlivný člen jihomoravské ODS Michael Hrbata měl dobrý čich. Když před několika týdny řešil svoji budoucnost po odchodu z vrcholné politiky, místo klasických postů v dozorčích radách ho zlákala funkce na brněnské Univerzitě obrany.
A zatímco Rusnokova vláda dnes ve velkém odvolává jeho stranické kolegy ze státních podniků, Hrbata zůstává v klidu. Chrání jej totiž proklamovaná úcta jeho nadřízených k akademickým svobodám.
„S Michaelem Hrbatou nebyl sjednán na univerzitě pracovní poměr jako s politikem, ale jako s odborníkem. Jakýkoli zásah státu do samosprávné působnosti státní vysoké školy je nepřípustný,“ řekl serveru IHNED ministr obrany Vlastimil Picek.

Dvaačtyřicetiletý Hrbata přitom nenastoupil na vojenskou univerzitu, kde se školí budoucí důstojníci, jako akademik, ale jako zástupce rektora pro investiční rozvoj – tedy na čistě manažerskou funkci, kterou navíc škola zřídila speciálně pro něj.

Někteří kolegové z ODS mu dnes podobné místo mohou jen závidět: například v dozorčí radě VZP už Rusnokova vláda stihla odvolat bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a obdobný úděl čeká v dozorčí radě podniku Čepro i exposlance Marka Šnajdra nebo Hrbatova dřívějšího šéfa, exministra obrany Alexandra Vondry.

Zkušený náměstek  

Michael Hrbata působil v letech 2006 až 2010 jako poslanec. Poté, co se mu v posledních volbách do Sněmovny nepodařilo mandát obhájit, přešel za ODS na ministerstvo obrany jako náměstek pro personalistiku.
Do jeho kompetence spadalo mimo jiné i vojenské školství, včetně jediné armádní univerzity.

Když Hrbatu letos na jaře odvolal nově nastoupivší ministr Picek, právě univerzita mu bez výběrového řízení zajistila další práci, do níž pak nastoupil začátkem června.
„Na funkci zástupce rektora pro investiční rozvoj nebylo vypsáno výběrové řízení, protože se nejedná o místo akademického pracovníka, které se obsazuje tímto způsobem,“ vysvětlil dříve Lidovým novinám mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Hrbata se podle mluvčího stal pro školu zajímavý tím, že má „zkušenosti s problematikou nemovité infrastruktury i zkušenosti z jednání s představiteli státní správy a samosprávy.“
Sám Hrbata dnes odmítá, že by mělo jít o trafiku. „Když jsem byl odvolán z funkce náměstka, tak jsem stejně jako každý jiný zaměstnanec ministerstva musel absolvovat pohovor s nadřízeným o svém dalším působení. V tomto případě šlo o pohovor přímo s ministrem, který mi nabídl funkci na univerzitě,“ říká.

Zástupce pro zakázky

Pro Hrbatu jde přitom do značné míry o kariérní sestup.

Jako zaměstnanec univerzity podléhá nové personální náměstkymi Lence Ptáčkové Melicharové, která jej ve funkci vystřídala.

A pohoršil si i platově: zatímco náměstci ministra běžně berou i 90 tisíc měsíčně, Hrbatův tabulkový plat i s osobním příplatkem dnes dosahuje necelých 30 tisíc.

„Plat pro mě není prioritou. Tu funkci jsem přijal, protože celý život pracuji v oblasti obrany. Jako náměstek jsem se navíc věnoval rozvoji školství, v čem chci nyní pokračovat,“ říká k tomu Hrbata.

O to větší může být nicméně exnáměstkův vliv na toky státních peněz. Univerzita obrany v současnosti chystá obří stavební projekt: za stovky milionů korun chce na okraji Brna budovat moderní kampus, jehož součástí budou učebny, knihovna či velká aula. A výstavbu bude mít z titulu funkce na starosti právě Hrbata, který řadu let sám vedl stavební firmu a místní podnikatele dobře zná.

„Spolu s panem rektorem a kvestorem budu mít důležité slovo v tom, jak se tento projekt připraví, aby měl hlavu a patu,“ potvrzuje Hrbata.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se