Další dodavatel americké společnosti Apple se dostal do podezření, že ve svých továrnách porušuje práva zaměstnanců. Zatímco dříve se stížnosti týkaly nadnárodní společnosti Foxconn, nyní je to tchajwanská společnost Pegatron.

Nevládní organizace China Labor Watch ve své zprávě uvedla, že společnost například nutí zaměstnance pracovat ve špatných podmínkách a požaduje po nich neplacené přesčasy. "Čínské továrny Pegatronu porušují řadu mezinárodních i čínských zákonů," píše organizace ve své zprávě.

Upozorňuje mimo jiné na diskriminaci žen, nadměrně dlouhou pracovní dobu a zdravotní a bezpečnostní problémy.

Zjednáme nápravu

Pegatron uvedl, že záležitost prošetří a učiní okamžité kroky k nápravě. "Snažíme se zaměstnancům neustále zlepšovat podmínky. Zaměstnanci jsou srdcem našeho podnikání. Proto bereme tato obvinění velmi vážně," řekl šéf podniku Jason Cheng.

Společnost Apple uvedla, že v továrnách Pegatronu od roku 2007 provedla 15 kontrol v rámci snahy o zajištění dobrých pracovních podmínek ve svém dodavatelském řetězci.

Firma Apple dodala, že s organizací China Labor Watch již několik měsíců spolupracuje a vyřešila některé problémy, na něž tato organizace upozornila.

"Jejich poslední zpráva obsahuje tvrzení, jež jsou pro nás nová. Okamžitě je prošetříme," uvedla firma Apple. "Pokud zjistíme, že zaměstnanci jsou nedostatečně placeni, budeme požadovat, aby jim Pegatron vyplatil plnou náhradu," dodala.

Čínské továrny Pegatronu zaměstnávají přes 70 000 lidí. Pro Apple vyrábějí populární chytré telefony iPhone a počítačové tablety iPad, napsala agentura Reuters.

Pracovní podmínky v čínských továrnách vyrábějících produkty Applu se dostaly do centra pozornosti po dřívějších stížnostech na situaci u dodavatele Foxconn.

Apple proto pro své dodavatele sestavil pravidla chování k zaměstnancům a začal spolupracovat s organizací Fair Labor Association, která monitoruje dodržování práv zaměstnanců.

Něco se již změnilo

"Naše vyšetřování ukázalo, že pracovní podmínky v továrnách u Pegatronu jsou dokonce ještě horší, než byly u Foxconnu," prohlásil výkonný ředitel organizace China Labour Watch Li Qiang pro BBC News. Předchozí dodavatel Applu společnost Hon Hai Precision Industry, známá spíše pod jménem Foxconn, rovněž podle agentury Reuters čelila kritice ze strany neziskových organizací a odborů kvůli nedodržování práv zaměstnanců a špatným pracovním podmínkám.

Pracovní podmínky se dostaly pod drobnohled zejména po objevení případů sebevražd zaměstnanců v továrnách. Minulý rok v březnu tvrdil Foxconn po kontrole požadované Applem, že změní své praktiky na pracovištích, když se přišlo na všeobecné nedodržování čínského i pracovního práva, uvedl Wall Street Journal. Změny zahrnovaly snížení přesčasů a zlepšení bezpečnosti práce. Foxconn v čínských továrnách zaměstnává zhruba milion lidí.