Více než půl roku se Ústavní soud zabýval návrhem poslanců ČSSD. Ti požadovali zrušit několik klíčových bodů první části zdravotnické reformy, která platí od začátku roku 2012. Nakonec uspěli.

Ústavní soud zrušil "ekonomicky náročnější" péči i vyšší poplatky za pobyt v nemocnici. Končí také pokuty od pojišťoven za neplacení regulačních poplatků.

Jde přitom o klíčové části zdravotnické reformy, kterou předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Nadstandardy budou platit už jen čtrnáct dní, tedy jen do doby, než vyjde nález ve Sbírce zákonů.

Zbylé dvě části zrušil soud s odloženou platností. Dal tak zákonodárcům čas do konce letošního roku, aby zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků zrušili sami.

Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger nepovažuje rozhodnutí soudu za nijak dramatické. "Je nutné dát více věcí, které jsou ve vyhlášce, do zákona. Soud ale konstatoval zásadní věc, která odstraňuje všechny debaty, že nadstandardy jsou odůvodněné. Jde jen o to, jak je to napsáno," řekl IHNED.cz.

Pokud jde o poplatky, podle Hegera u nich ministerstvo počítalo s prostorem pro opravy. "Neprosadili jsme sociální stropy. Počítalo se s tím, že budou středem pozornosti," dodal.

Budoucí ministr zdravotnictví Holcát připomněl, že ÚS nadstandardy zrušil také proto, že jsou popsány ve vyhlášce k zákonu, nikoli přímo v něm. "To bude úkol pro ministra, na tom se bude pracovat," řekl Holcát. Nadstandardy považuje za přínosné, z peněz navíc se podle něj může zaplatit například chronická péče o onkologické pacienty. Heger uvedl, že ministerstvo má pracovní skupinu, která posoudí návrhy odborných společností na další nadstandardy.

Opoziční ČSSD rozhodnutí Ústavního soudu vítá. "Dobrou zprávou pro české pacienty je, že o jejich léčbě bude i nadále rozhodovat zdravotní stav, a nikoliv stav bankovního konta," uvedl stínový ministr zdravotnictví ČSSD Svatopluk Němeček.

 

Pod návrh se podepsalo 51 poslanců v čele se Sobotkou

Sociální demokraté zpochybňovali řadu pasáží v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Nelíbilo se jim, že zákon rozdělil péči na základ a nadstandard, respektive na "základní" a "ekonomicky náročnější".

Poslanci kritizovali také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Stokoruna za den může mít podle ČSSD pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný "rdousící efekt", což je termín zavedený ústavními soudci v jejich prvním nálezu o poplatcích ve zdravotnictví.

Pod návrh se podepsalo 51 poslanců v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

Původním soudcem zpravodajem byl Jiří Mucha, po jehož odchodu z Ústavního soudu převzal kauzu Nykodým.

Svůj dosud zřejmě nejvýznamnější nález z oblasti zdravotnictví vyhlásil Ústavní soud v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře.

CO SOUD ZRUŠIL

Zdravotnické nadstandardy

Lidé si mohli od loňska připlatit za "ekonomicky náročnější" péči. Mezi nejoblíbenější úkony patřily měkké čočky nebo lehčí sádra. Lidé si připlatili celkem desítky milionů korun

Vyšší poplatek

Cena za den pobytu v nemocnici se zvýšila ze 60 na 100 korun

Pokuty

Penále za nevybírání regulačních poplatků

Podle tehdejšího názoru ústavních soudců nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají právě "rdousící efekt" a nevytvářejí bariéru v přístupu ke zdravotní péči. Soud tehdy ale nebyl jednotný.

Za nadstandard zaplatili pacienti už desítky milionů

Z nadstandardů měli loni pacienti největší zájem o měkké čočky, které řeší více očních vad. Podle odhadu za ně dohromady zaplatili přes 40 milionů. Za lepší očkování dali čtyři miliony a za lehčí sádru 1,5 milionu korun.

Nadstandard hradí pojišťovny do výše základní varianty, zbytek platí pacient. Připlatit se dá na 18 nadstandardů. Ministr Leoš Heger (TOP 09) čekal se zavedením dalších na Ústavní soud - mluvilo se o některých operacích na robotu či lepších náhradách kloubů.

Proti nadstandardům vystupovali nejen opoziční poslanci a senátoři. Výrazná kritika zaznívala i od představitelů České lékařské komory, podle jejího prezidenta Milana Kubka nemají nadstandardy v současné podobě větší přínos pro pacienty, na druhou stranu ale znamenaly nárůst výdajů pro pojišťovny.

Zdravotnictví spotřebuje ročně téměř 290 miliard korun, z toho zdravotní pojišťovny hradí 230 miliard, pacienti dají za volně prodejné léky, platby u zubaře, regulační poplatky či nadstandardní pokoje v nemocnici přes 40 miliard korun za rok.