Jedním z nejdůležitějších prvků rozvoje hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Ruskou federací je přímá hospodářská spolupráce s tamními regiony. Převážná většina česko-ruských projektů, i federálního významu, je totiž realizována právě v regionech.

To je také důvod, proč ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba navštívil ve dnech 26.-29. května 2013 společně s premiérem Petrem Nečasem a početnou skupinou podnikatelů nejvýznamnější ruská města a regiony - Moskvu, Petrohrad a Leningradskou oblast, Jekatěrinburg a Sverdlovskou oblast, a krátce se zastavili také v Soči.

Doprovodnou podnikatelskou misi organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR společně s Komorou pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států a bylo v ní více než 70 představitelů významných podniků, bank i organizací. Někteří podnikatelé se k misi připojili až v průběhu cesty, mnoho z nich se zúčastnilo jen jednotlivých akcí v navštívených městech.

Mise měla za cíl rozšířit vzájemně výhodnou spolupráci nejen na federální, ale i na regionální úrovni a podpořit aktivity českých firem přímo v regionech.

SETKÁNÍ S PUTINEM I MEDVEDĚVEM

Už od prvního dne v Rusku byl program velice nabitý, zahrnoval jak podnikatelské akce, tak setkání na nejvyšší úrovni. Ihned po příletu do Moskvy proběhlo na našem zastupitelském úřadě setkání premiéra Nečase a ministra Kuby s účastníky mise a českými podnikateli etablovanými v Moskvě.

Ministr Kuba, který je zároveň předsedou české části Rusko-české mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci, se společně s dalšími členy oficiální delegace zúčastnil setkání premiéra Petra Nečase s předsedou vlády Ruské federace Dmitrijem Medveděvem a jednal rovněž se svými resortními partnery: ministrem regionálního rozvoje Ruské federace a předsedou ruské části mezivládní komise Igorem Sljuňajevem a ministrem energetiky Alexandrem Novakem.

Po pracovní návštěvě Moskvy a setkání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem v Soči zamířila mise do regionů. V Petrohradě se uskutečnilo setkání s gubernátorem Leningradské oblasti Alexandrem Drozděnkem a s gubernátorem Petrohradu Georgijem Poltavčenkem. Jednání mělo výraznou ekonomickou dimenzi a řešily se otázky prohloubení hospodářské spolupráce a projekty českých firem v regionu.

Spolupráce s tímto regionem se rozvíjí v mnoha odvětvích, jako je strojírenství, energetika, stavebnictví a výroba stavebních materiálů a rovněž bytové hospodářství, doprava i dopravní infrastruktura, vodní hospodářství a zpracování odpadů, stejně jako zemědělství, městská infrastruktura či cestovní ruch.

V regionu je aktivní řada českých firem, například Block, PSG International, Škoda Machine Tool, Alta, Škoda Transportation, HYDROPROJEKT CZ a další. Je také realizována a připravována řada společných projektů, třeba farmaceutický závod, elektrárny, výstavba několika byznyscenter, vlaky pro metro, dodávky technologického zařízení pro metalurgii, povrchové úpravy, obráběcí centra, těžba a zpracování kamene, výroba betonových směsí a podobně.

ŠANCE V ENERGETICE ČI STAVEBNICTVÍ

Následující den mise pokračovala do Jekatěrinburgu. Na setkání dorazil gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kujvašev a zplnomocněný zástupce prezidenta Ruské federace v Uralském federálním okruhu Igor Cholmanskich. Sverdlovská oblast s Jekatěrinburgem, jež patří mezi průmyslově nejrozvinutější oblasti Ruska, je pro Českou republiku jedním z nejvýznamnějších ruských regionů pro vzájemně výhodnou spolupráci.

Hlavním tématem jednání v Jekatěrinburgu byly obchodně-ekonomické otázky. Obě strany ocenily zvyšující se podnikatelské aktivity subjektů obou stran, rostoucí počty spolupracujících českých a sverdlovských firem, zhodnotily stav realizace či přípravy významných projektů a dohodnutá schémata financování projektů.

Z jednání vyplynulo, že v návaznosti na programy sociálního a ekonomického rozvoje Sverdlovské oblasti a s přihlédnutím k nutnosti modernizace jejího hospodářství se naskýtají významné možnosti pro účast českých firem v realizaci modernizačních projektů. České společnosti by se mohly uplatnit v takových odvětvích, jako jsou například energetika, těžařský průmysl, metalurgie, dopravní prostředky a infrastruktura, stavebnictví, farmacie, zdravotnictví a další.

Na financování projektů v celém Rusku se aktivně podílejí Česká exportní banka, komerční banky a česká Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP, která pojišťuje dohodnuté úvěry proti rizikům.

V obou regionech se ministr průmyslu společně s premiérem zúčastnili podnikatelských konferencí, během nichž bylo podepsáno deset dokumentů na firemní úrovni v celkové hodnotě přes 300 milionů eur. Ve všech navštívených oblastech má Česko silné zastoupení podnikatelů, jejichž zájmům slouží i lokální zastoupení domácích oficiálních institucí pro podporu exportu. Mezi ně patří především zahraniční zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu/agentury CzechTrade a ekonomická oddělení zastupitelských úřadů ve všech zmiňovaných regionech. V Moskvě navíc působí zastoupení ČEB, CzechTourismu a Českých center.

Účastníci podnikatelské mise se shodli, že takové akce usnadňují vstup českých firem na ruský trh a všeobecně přispívají k posílení české přítomnosti i v regionech.


Autor pracuje v oddělení SNS, západního Balkánu a dalších zemí, MPO



Ruský Petrohrad buduje novou, moderní infrastrukturu. A to je šance i pro české exportéry.
Ilustrační foto: Shutterstock