Nejvyšší představitel Kataru, emír Hamad bin Chalífa Sání, se rozhodl předat moc svému synovi. Novým vládcem Kataru se má stát korunní princ Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání.

Emír už o svém rozhodnutí informoval vládnoucí rodinu a v úterý ráno pronese projev k národu. Zároveň bylo úterý vyhlášeno dnem volna, oznámila katarská televize Al-Džazíra.

Emír může buď abdikovat ve prospěch svého syna, nebo zvolit postupný proces, jehož prvním stupněm by bylo jmenování korunního prince premiérem. Pokud by zvolil abdikaci, bylo by to poprvé nejen v Kataru, ale v soudobé historii arabského světa vůbec - ještě žádný svrchovaný vládce se tam nevzdal moci z vlastní vůle.

Emír Hamad bin Chalífa Sání, narozený v roce 1952, se dostal k moci v roce 1995 při pokojném palácovém převratu. Korunním princem byl od roku 1996 do roku 2003 jiný z jeho synů, šajch Džásim. Pak ale emír převedl nástupnictví na šajcha Tamima.

Oficiálně se tehdy uvádělo, že starší syn postoupil mladšímu nástupnictví dobrovolně, prý ze zdravotních důvodů. Proslýchalo se ale, že emír učinil tento krok proto, že šajch Džásim chtěl údajně strhnout na sebe více povinností a pravomoci.

Nejmladší syn

Abdikuje-li emír ve prospěch svého nejmladšího syna, bude třiatřicetiletý šajch Tamim bin Hamad Sání jedním z nejmladších vládců v zemích Perského zálivu.

"Emír je přesvědčený, že musí podpořit novou generaci. Hodlá převést moc na korunního prince a jmenovat řadu nových mladých ministrů," řekl jistý katarský představitel, který si přál zůstat v anonymitě.

Katar je se svými dvěma miliony obyvatel regionálním spojencem USA. Je také největším světovým exportérem zkapalnělého zemního plynu, globálním investičním motorem, rostoucí silou v oblasti mezinárodních médií a finančním sponzorem revolt takzvaného arabského jara, poznamenala agentura Reuters.

Citovala také katarského politologa Muhammad Misfara, podle něhož se od případné mocenské výměny v Kataru nedají očekávat žádné větší změny.