Vláda ve středu schválila návrh zákona o Národním parku Šumava, který například mění zóny parku a umožňuje zásahy proti kůrovci i v nejpřísněji chráněné oblasti. Ministři za LIDEM se zdrželi hlasování.

Ministerstvo životního prostředí si od zákona slibuje větší stabilitu a lepší ochranu Šumavy, podle ekologů je však norma v rozporu se zásadami ochrany přírody, krajiny a biodiverzity. Má prý i četné právní nedostatky a zredukuje oblasti ponechané přírodě.

Podle ministra Tomáše Chalupy (ODS) je předložený zákon kvalitní. Nevznikal prý pouze v "laboratorním legislativním prostředí", ale vyslyšel názory vědců, starostů, ekologů a zástupců občanských sdružení. Do Poslanecké sněmovny by se norma měla dostat během května.

O kvalitě předlohy však není přesvědčena řada ekologů a právníků, kteří vládě doporučili, aby ji neschválila. Upozorňovali například, že norma neprošla zákonnou procedurou přípravy předpisu o vyhlášení chráněného území. V minulosti se proti návrhu postavil i místopředseda vlády Karel Schwarzenberg (TOP 09), ten ho nyní podpořil.

Ministerstvo zahraničí v připomínkovém řízení protestovalo proti tomu, že MŽP chce kvůli kůrovci umožnit těžbu i na 4,6 procenta plochy národního parku, která patří do zóny s nejpřísnějším režimem. Podle resortu životního prostředí se ale musí kůrovec zlikvidovat i s tím, že se bude zasahovat do první zóny.

Návrh se nelíbí také poslanci Viktorovi Paggio (LIDEM). "Problémy vidím hlavně ve dvou oblastech. Tou první je malá velikost a nedostatečná ochrana tzv. prvních zón, které mají podle mne zůstat zcela bezzásahové. Za druhé, návrh nedostatečně reguluje výstavbu na území parku," uvedl. Jeho straničtí kolegové, ministryně Karolína Peake a ministr Kamil Jankovský se proto zdrželi hlasování.

Že jde návrh zákona na samou hranu legislativních možností, připustil už dříve v rozhovoru náměstek ministra Tomáš Tesař. Ministerstvo se ale podle něj snažilo nalézt kompromis. "I já sám otevřeně říkám, že jsou v zákoně věci, že kdyby záležely jen na mně, tak by tam nebyly, ale respektuji kompromis," uvedl Tesař.

Předloha navrhuje, aby nejpřísněji chráněná první zóna parku zabírala 26,53 procenta jeho rozlohy, v bezzásahovém režimu má být 22,08 procenta. Rozloha druhé zóny bude bude 59,87 procenta a třetí zóny 5,12 procenta. V druhé zóně se podle návrhu bude hospodařit šetrně vůči přírodě.

Mírnější režim pro místní

MŽP zpracovalo návrh zákona jako speciální předpis vůči zákonu o ochraně přírody a krajiny. Obyvatelé s trvalým pobytem na území národního parku budou moct podle návrhu vstoupit bez povolení do první zóny parku i mimo vyznačené cesty, stačit jim bude souhlas pro vjezd motorových vozidel, která budou moct zůstat mimo místní komunikace.