Hlavní role uskupení zemí ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) musíme hledat zejména v ekonomické oblasti. Zároveň se ale také snaží o vytvoření stabilního a mírového prostředí pro rozvoj celého regionu jihovýchodní Asie. Nejbližším cílem organizace je do roku 2015 vytvoření společného hospodářského prostoru se společnou bezpečnostní politikou a společnou politikou sociálního rozvoje.

Ekonomiky zemí jihovýchodní Asie jsou charakteristické svým dynamickým růstem. ASEAN jako celek dosahoval v letech před globální finanční krizí temp růstu hrubého domácího produktu přes šest procent. Vzhledem k zapojení regionu do globální ekonomiky znamenala krize let 2008-2009 výrazné zpomalení růstu. HDP v roce 2008 dosáhl ještě 4,7 procenta, a o rok později již zpomalil na 1,7 procenta. I když některé ekonomiky sklouzly do recese, celému uskupení se podařilo turbulentní období úspěšně překonat. Oživení světové ekonomiky v roce 2010 přineslo regionu výrazný meziroční růst HDP o 7,8 procenta. Přírodní katastrofy v roce 2011 a postupné zpomalování globální ekonomiky od druhé poloviny roku se promítly do opětovného zvolnění růstu HDP na 4,7 procenta. Začátek loňského roku pak přinesl, díky rekonstrukci poničené infrastruktury a uvolnění fiskální politiky, opětovné oživení, které ale v průběhu roku ochlazovala klesající vnější poptávka, zejména z Evropy zasažené dluhovou krizí.

Sdružení států jihovýchodní Asie ASEAN bylo založeno v roce 1967 v Bangkoku v Thajsku a dnes je členem ASEAN deset států, které dohromady pokrývají plochu 4,5 milionu kilometrů čtverečních. Celkem mají přes 600 milionů obyvatel, tedy zhruba o 100 milionů obyvatel více než celá Evropská unie.

Jednotlivé státy do sdružení nevstoupily najednou, ale byly přijímány postupně. Zakládajícími členy ASEAN jsou Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur a Thajsko. Postupně byli přijímáni další členové. V roce 1984 přistoupila Brunej a v roce 1995 Vietnam. Laos a Barma přistoupily zároveň v roce 1997. Zatím posledním členským státem je Kambodža.

THAJSKO PATŘÍ MEZI LÍDRY REGIONU

Jednou z nejvýznamnějších zemí ASEAN je Thajské království, které se 67 miliony obyvatel uzavírá první dvacítku nejlidnatějších zemí světa. Díky rychlé industrializaci v devadesátých letech je jednou z nejrozvinutějších zemí regionu. Průmysl tvoří přes 40 procent thajského HDP. Přibližně stejný podíl připadá na služby, které ale zaměstnávají největší podíl pracovní síly, zhruba 46 procent. Druhým nejvýznamnějším zaměstnavatelem je zemědělství se 40procentním podílem. Před globální finanční krizí dosahovalo thajské hospodářství solidního růstu kolem pěti procent. Zlom nastává v roce 2008. Vzhledem k silnému zapojení země do globálních výrobních řetězců je thajská ekonomika výrazně otevřená, export představuje téměř 70 procent HDP. Propad vnější poptávky v souvislosti s globální krizí pak znamenal zpomalení růstu thajského HDP v roce 2008 na 2,5 procenta a jeho propad o rok později o 2,3 procenta. Oživení světové ekonomiky zajistilo růst thajského HDP o 7,8 procenta v roce 2010. Následující rok ale přinesl do regionu dvě zničující přírodní katastrofy. Nejprve zemětřesení a tsunami v Japonsku a následně záplavy v samotném Thajsku. Došlo k přerušení výrob v rámci řetězců a ke značným materiálním škodám. Významně postižen byl i turistický sektor, který vytváří šest procent thajského HDP. Zemi se nicméně podařilo vyhnout recesi, když ekonomický výkon stagnoval na 0,1 procenta.

NÁVRAT EKONOMICKÉHO RŮSTU

Loňský rok byl pro thajskou ekonomiku ve znamení obnovy poničené infrastruktury a návratu k ekonomickému růstu. Růst byl tažen zejména výraznou domácí poptávkou podpořenou řadou programů thajské vlády. Tento vývoj by měl pokračovat i v letošním roce, i když růst bude pravděpodobně postupně zpomalovat. Hlavní příčinou je ochlazující vnější poptávka ovlivněná krizí v Evropě a slabým růstem ve Spojených státech.

Význam a rozsah zapojení thajského zpracovatelského průmyslu do globálních řetězců se projevily v roce 2011, kdy přírodní katastrofy v regionu narušily toky subdodávek s negativními důsledky v globálním měřítku. Pro samotnou thajskou ekonomiku je odhadována ztráta v rozsahu dvou procent HDP. V rámci globálních hodnotových řetězců čelí Thajsko stále silnější konkurenci ostatních států regionu, zejména Číny a Vietnamu. S touto konkurencí se mu daří vyrovnávat tím, že se v rámci řetězců posouvá k výrobám s vyšší přidanou hodnotou.

 

Autor je ředitel odboru ekonomických analýz MPO

 

40 procent

thajského HDP tvoří průmysl. Zhruba stejný podíl připadá také na služby.

67 milionů

obyvatel má Thajsko, a uzavírá tak první dvacítku nejlidnatějších zemí světa.


Thajsko patří ke světovým velmocím v oblasti cestovního ruchu, loni ho podle tamního ministerstva turismu a sportu navštívilo přes 22 milionů turistů. Jednou z nejvyhledávanějších destinací je jihozápadní část Thajska, na snímku je zátoka Maya v provincii Krabi.
Foto: Shutterstock

Thajsko je producentem zhruba třetiny pevných počítačových disků na světě. Když v roce 2011 zemi postihly záplavy, ceny disků vzrostly i trojnásobně.
Foto: Shutterstock

null