Vietnam, Barma (oficiálním názvem Svazová republika Myanmar) a Thajsko. Tři asijské země, které přitahují pozornost českých exportérů. Ačkoliv pro obchodní jednání platí některá obecná pravidla - třeba že cizinec musí přijít na jednání včas, zatímco nedochvilnost místních musí bez mrknutí oka přejít -, každá z těchto zemí má v bontonu určitá specifika. "Obecně se dá říct, že našim zvyklostem je nejblíže Thajsko, ale i tam se vyplatí, stejně jako ve Vietnamu či v Myanmaru, při prvním oficiálním setkání vstát a vizitku předat obřadně oběma rukama. Uctivost je v celé Asii velmi důležitá, stejně jako dostatek prostoru pro samotné jednání. Co v Evropě trvá týdny, se tady může vléct měsíce. Je to normální," říká vedoucí oddělení Afriky, Asie a Austrálie ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kulovaný.

V THAJSKU VŽDY V PERFEKTNÍM OBLEKU

Jeho kolega z odboru mimoevropských záležitostí Jaromír Dudák k tomu dodává, že na rozdíl od Evropy, kdy je oblek při obchodních jednáních nezbytnou podmínkou, je kvůli horku celkem běžné, že při ne zcela oficiálních jednáních mohou muži sako vynechat. Jedině v Thajsku si ho v každém případě vezměte, Thajci totiž velmi dbají na svůj vnější image a stejně hodnotí i zahraniční partnery. "V Thajsku a Vietnamu je běžné, že se jednání účastní ženy, vlastní tam firmy, jsou i ve vysokých úřednických funkcích, je však třeba si uvědomit, že výstřední oblečení na obchodní jednání nepatří, oděv by měl vždy zakrývat ramena," upozorňují Kulovaný i Dudák. V Thajsku budou obchodní partneři přísně hodnotit i doplňky.

Už jste obědval? Jste zdravý? Tak se v Barmě zahajuje konverzace. Ale nikdo neočekává výčet jídel ani nemocí. Jde o podobnou frázi jako české "Jak se máte?". Místní nemají ve zvyku při vstupu do místnosti zdravit. Od cizince je však pozdrav očekáván. "A pokud nechcete jednání skončit dřív, než začalo, nemluvte před svým protějškem o Barmě a Yangonu, vždy jen o Myanmaru a Rangunu," varuje Kulovaný.

DÁRKY, ÚSMĚV A POZVÁNÍ

Dárky jsou v Barmě očekávány, hlavně český křišťál a velmi kvalitní whisky. Ale děkování není příliš obvyklé, český obchodník se musí za předanou vázu spokojit s úsměvem a podáním ruky. Také v Thajsku jsou dárky přijímány kladně, zásadně zabaleny v kvalitním papíře. Při pozvání do soukromého domu je třeba si před vchodem zout boty. Není vůbec zdvořilé na nikoho nebo na něco ukazovat nohou, protože nohy jsou tam považovány za "nejnižší část" těla, nebo sedět s překříženýma nohama před starší osobou.

Jedno zvláštní pravidlo platí pro všechny tři země: ve společnosti není vhodné smrkat. "A už vůbec ne si strkat vysmrkaný obsah do kapsy či do kabelky. Kvůli klimatu (vysoké vlhkosti) je ve Vietnamu až na některé projevy nemocí smrkání neobvyklé," upozorňuje Luboš Marek, vedoucí zahraničního zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu ve Vietnamu.

Podle něho by si obchodníci měli dát ve Vietnamu pozor na úsměv svého protějšku. "Nevyjadřuje pouze radost, ale i rozpaky, zármutek, pocit trapnosti či méněcennosti, stydlivost, pohrdání i hněv," říká.

V Thajsku, Vietnamu i Barmě se při prvním oficiálním setkání vyplatí vstát a vizitku předat obřadně oběma rukama. Foto: Shutterstock