Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl o odvolání francouzské společnosti Areva proti vyloučení z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín překvapivě rychle. Řekl to ředitel Arevy pro střední a východní Evropu Thomas Epron.

Areva je podle něj připravena bojovat za návrat do výběrového řízení až do poslední dostupné instance. Firma je přesvědčena, že ji energetická společnost ČEZ z tendru vyloučila neoprávněně.

„Jsme překvapeni, že ÚOHS trvalo tak krátce, než rozhodl,“ řekl Epron. Antimonopolní úřad zveřejnil své rozhodnutí 25. února. Podle Eprona přitom lhůta, během které zúčastněné strany, tedy ČEZ a Areva, předkládaly své podklady pro řízení vypršela teprve 6. února.

Epron komentoval také přístup ÚOHS k případu. „Hodnocení ÚOHS nejde do detailů. Úřad nevzal v potaz 95 procent důkazních materiálů, které jsme mu předložili,“ řekl. Úřad podle něj odmítnutí materiálů francouzské společnosti řádně nezdůvodnil.

 „Například jednou ze záležitostí je i to, že úřad vůbec neprojednal fakt, že Areva dostala od ČEZ jen 12 doplňujících otázek ke své nabídce, zatímco naši konkurenti až 200,“ upozornil Epron.

Firma proti rozhodnutí ÚOHS podá rozklad k předsedovi úřadu Petru Rafajovi. Podle Eprona musí podat rozklad do poloviny března, předseda úřadu pak má obvykle 60 dní na rozhodnutí.

Pokud by Rafaj rozklad Arevy zamítl, je francouzská společnost připravena obrátit se na soudy. Předpokládá se, že firma bude i od soudu požadovat, aby předběžným opatřením zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. V současnosti platí stejné předběžné opatření vydané ÚOHS, jeho platnost ale končí s pravomocným verdiktem úřadu.

Epron dodal, že Areva je připravena bojovat za svá práva u všech dostupných instancí.

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru na Temelín loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti ale ČEZ ani Areva nezveřejnily.

Areva považuje současnou situaci za bezprecedentní.  „Je to poprvé, co se Areva do takové situace dostala. Nikdy dřív se nám to nestalo, a to se Areva účastní výběrových řízení po celém světě prakticky neustále,“ řekl Epron.

Ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína nyní zůstávají česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. ČEZ by podle svých dřívějších vyjádření měl v nejbližších dnech zveřejnit předběžné výsledky hodnocení jejich nabídek. Definitivní rozhodnutí o vítězi tendru by mělo padnout v září.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon jihočeské elektrárny, který v současnosti činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.