Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci o 1,3 procentního bodu, hlavně kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty, růstu cen bydlení, potravin a nealkoholických nápojů.

Meziroční inflace zpomalila na 1,9 procenta z prosincových 2,4 procenta. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.

Analytici odhadovali meziroční pokles inflace v průměru na 2,1 procenta.

"Dopad vyšší DPH na meziměsíční úhrnný přírůstek indexu spotřebitelských cen v lednu představoval podle orientačního propočtu ČSÚ zvýšení o 0,8 procentního bodu," uvedli statistici.

Meziměsíčně vzrostly ceny čistého nájemného v nájemních bytech, dále ceny vodného a stočného.

Stouply i ceny elektřiny, zemního plynu a tepla a teplé vody.

"V oddíle bydlení se zvýšilo čisté nájemné v nájemních bytech o 0,9 %, vodné o 6,6 %, stočné o 6,9 %. Ceny elektřiny byly vyšší o 3,3 %, zemního plynu o 2,0 % a tepla a teplé vody o 3,6 %," uvádí zpráva ČSÚ.

Zdražila také většina druhů potravin, nejvíce zelenina (o 8,3 %), ovoce (o 6,2 %), pečivo, vejce (meziročně téměř 30 %), mléko a jogurty.

Vyšší byly i ceny lihovin, vína a piva.

V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot. Dráže vyšly rovněž telefonické a telefaxové služby.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Na snižování meziměsíční cenové úrovně působil především pokles cen oděvů a obuvi. Vlivem akčních slev se snížily ceny nářadí, nástrojů a potřeb pro dům a zahradu.

Meziměsíční ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,3 procenta a ceny služeb o 1,5 procenta.

Analytik: Nízká inflace podpoří spotřebu

"Efekt DPH se projevil v podstatě naplno, z těch čísel to vypadá, že většina obchodníků počkala z úpravou ceníku až na leden, " řekl IHNED.cz analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

"Na začátku roku se v inflaci odrážejí hlavně administrativní změny, což je úprava DPH a změny regulovaných cen. Po očištění od tohoto efektu tu inflační tlaky nejsou, meziroční inflace by se dál měla držet mezi 1,9 - 2,2 procenta. Mírný dopad bude mít ještě zdražení cigaret," dodal Brožka.

"Inflaci tentokrát nijak výrazně neovlivnilo mírné zvýšení sazby DPH o procentní bod, a tak ceny zůstaly v klidu," píše analytik Home Creditu Michal Kozub.

"Řada obchodů se přitom snažila zvýšení absorbovat do svých marží, a proto nedopadla tato změna na spotřebitele tak drasticky jako před rokem, kdy byl rozdíl v cenách viditelný na první pohled.

Celkově velmi mírná inflace by ale mohla mít pozitivní dopady. Jakmile spotřebitelé začnou vnímat ceny jako stabilní, zvýší se jejich spotřeba. Navíc letos by už měly i jejich mzdy růst rychleji než ceny, což rozhodně podpoří poptávku. To povzbudí celkovou spotřebu domácností a v delším horizontu to může pomoct ekonomické situaci a hospodářskému růstu," dodává Kozub.