Majitelé nejlacinější sítě čerpacích stanic v Česku Tank Ono mohou slavit. Přestože odbyt pohonných hmot v Česku padá dolů a velkým i menším pumpám klesají prodeje, bratři Jiří a Petr Ondrovi hlásí opak. Loni koupili tři benzinky a celou síť tak rozšířili na 31 pump, tržby společnosti vzrostly o miliardu na 13 miliard a zisk vyšplhal k 50 milionům.

Tank Ono už není malá regionální firma, ale jeden z největších prodejců v zemi, srovnatelný z hlediska prodaného množství s nadnárodními koncerny, které u nás provozují stovky pump.

Celá síť totiž podle předběžného odhadu Jiřího Ondry prodala loni srovnatelné množství benzinu a nafty jako v roce 2011, kdy 28 červenožlutých pump s nápisem Ono vykázalo prodej 414 milionů litrů. To znamená, že má mezi stovkami firem zhruba desetiprocentní podíl na českém maloobchodním prodeji u veřejných čerpacích stanic a že s pouhou třicítkou pump se v prodaném množství řadí za giganty jako Benzina, Shell a OMV. Jedna pumpa Ono prodá v průměru měsíčně přes milion litrů paliv - pětiaž šestinásobek toho, co prodá jedna pumpa lídra trhu Benziny.

Kouzlo nízkých marží

Majitelé firmy uvádí, že velký objem prodeje jim umožňuje prodávat s minimální marží pouhých několika desetníků, a tedy i s minimální cenou pro řidiče. A vysoký počet zákazníků zas přináší vysoký prodej. Za růstem tržeb společnosti Tank Ono nestojí ale jen loňské mírně lepší prodeje těchto pump, ale i to, že cena pohonných hmot loni výrazně vzrostla a Tank Ono rozšířilo počet svých pump. "Přesný údaj o celkovém prodaném množství ještě nemám, ale nebude to méně než v předchozím roce. Systém nízkých marží se ukazuje jako fungující. Že lze poctivě prodávat benzin i za nízké ceny, dokládá to, že se k nám loni přidaly i některé další firmy," uvedl Jiří Ondra. Naráží zejména na několik stanic firmy Shell, které loni na jaře vyhlásily Onu cenovou válku a s prakticky nulovými maržemi začaly prodávat za stejně nízkou cenu. Ztrátu si Shell kompenzoval vysokými zisky z jiných svých pump. Vydržel to ale jen do letoška, nedávno pumpy Shell ležící v blízkosti Tank Ono nasadily už opět o něco vyšší ceny.

V Česku zkrátka prodává málokterá pumpa laciněji než Tank Ono. Ceny u jeho stojanů jsou leckdy nižší nebo srovnatelné s nákupní cenou většiny ostatních pumpařů, včetně Benziny, Shellu nebo Agipu, jejichž stanice nakupují z vlastních zdrojů u svých rafinérií.

Pro srovnání - průměrná cena benzinu v celém Česku byla včera 35,23 koruny, nejčastější velkoobchodní cena, kalkulovaná podle burzy paliv v Rotterdamu, vychází zhruba na 33,10 koruny. Marže většiny prodejců je tedy ve výši kolem dvou korun (pět procent celkové ceny pro řidiče). Pumpy Tank Ono ale aktuálně prodávají benzin i naftu za 33,50 koruny. K nákladům za litr prodávaného paliva se však přičítají ještě poplatky za akceptaci bankovních karet a ty činí kolem 60 haléřů na jeden prodaný litr. Z marže také pumpy musejí hradit další náklady jako mzdy nebo spotřebu energií. Tank Ono by tedy bylo v minusu, a z nemalé části tedy využívá kromě domácích rafinérií i dodavatele dovážených lacinějších paliv.

Poctivý obchod, nebo podvod?

Právě v tom je podle konkurentů společnosti Tank Ono riziko podvodu. Policie a daňová správa odhalují stále víc případů nezaplacené DPH při obchodech s dováženými palivy. Jeden a ten samý litr benzinu či nafty změní za jediný den často i několikrát svého majitele a některý z nich se pak po prodeji paliva vyhne platbě daně krachem. Založí novou firmu a podvod se opakuje. Zboží tak putuje "se slevou" přes další obchodníky až k vybraným čerpacím stanicím.

Konkurenti tvrdí, že Tank Ono může v některých případech vědomě či nevědomě nakupovat výhodně laciná paliva právě díky tomu, že některý z řetězce dodavatelů daň nezaplatil. "Můžeme se domnívat, že se jedná o legalizaci zboží nejasného původu. I když Tank Ono jako takové je z pohledu zákona čisté," myslí si někdejší generální ředitel Benziny Martin Durčák, který je dnes v představenstvu mateřského Unipetrolu zodpovědný za celou oblast maloobchodu.

"Tank Ono prodává levně proto, protože má nestandardně levné nákupy," soudí Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic v ČR, které zastupuje menší soukromé prodejce paliv. "Udivuje mne, že při jejich příslovečně nízkých cenách dokážou generovat takový zisk," přidává se Ivan Ottis, šéf Asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, sdružující největší petrolejářské firmy v Česku.

Jejich pochyby ale nepotvrdil dosud jediný důkaz. Jiří Ondra považuje takové podezření za nesmysl. "Za den přijíždí k našim pumpám na 50 cisteren. My sami nemáme možnost a ani čas zjišťovat, jestli některý z dodavatelů nešidí stát na dani. Ale z naší strany je vše v pořádku, za poslední roky jsme nezměnili jediného dodavatele. Finanční úřad o nich má od nás všechny podklady," prohlašuje Ondra.


Tuzemský trh

Počty stanic největších pumpařských sítí v Česku

Benzina 338
OMV 220
Čepro (EuroOil) 192
Shell 181
Slovnaft (Pap Oil) 149
Agip 125
Robin Oil 69
Lukoil 42
Tank Ono 31
Celkem veřejných čerpacích stanic v Česku 3702

13 MILIARD KČ

utržila loni síť 31 pump Tank Ono. To je o miliardu víc než v roce 2011.

10 PROCENT

trhu maloobchodního prodeje pohonných hmot ovládá Tank Ono. Lídr trhu Benzina s 338 pumpami má podíl na celkovém prodeji paliv přes 14 procent.


To, že lze poctivě prodávat benzin i za nízké ceny, dokládá, že se k nám loni přidaly i některé další firmy.
Jiří Ondra
Tank Ono

Z Plzně až na Moravu
První pumpu otevřeli bratři Ondrové před 18 lety v Plzni. Dnes provozuje jejich firma Tank Ono 31 čerpacích stanic, chystá koupit další a z Čech expandovala i na Moravu. Strategie extrémně nízkých cen vyvolává u konkurence podezření, že Ono nakupuje paliva od podvodníků. Podezření ale dosud nikdo nedokázal.
FOTO: HN - JIŘÍ KOŤÁTKO