Vzhledem k nepoměrně rozsáhlejšímu vlivu ruského státního sektoru na domácí ekonomiku ve srovnání s praxí obvyklou v zemích EU a významným investicím, které v posledních letech směřují do místy zastaralé infrastruktury, průmyslu, energetiky, zemědělství, zdravotnictví a dalších oborů, může být významným zdrojem zakázek pro české firmy účast ve veřejných soutěžích, vyhlašovaných jak na federální, tak i regionální a municipální úrovni.

Účast na veřejných zakázkách v Ruské federaci má však mnohá úskalí a šanci mají zpravidla jen ty české firmy, které jsou v Rusku dostatečně etablované (mohou se opřít o důvěryhodné reference), stojí za nimi spolehlivý a schopný místní partner a dobře se orientují v oborových, legislativních a jiných otázkách důležitých pro danou oblast - jinými slovy, znají dokonale formální i neformální "pravidla hry".

PRAVIDLA, LEGISLATIVA, INFORMAČNÍ ZDROJE

Oficiálně platí v Ruské federaci pro zadávání zakázek financovaných z veřejných prostředků zhruba stejná pravidla jako v Česku. Podstatnou odlišností je však cenová preference pro domácí dodavatele ve výši 15 procent, což většinou efektivně vylučuje zahraniční zájemce. Ze zkušeností některých českých firem navíc vyplývá, že většina soutěží pořádaných v Ruské federaci nemá regulérní průběh, i když se situace postupně zlepšuje.

V současné době probíhá debata nad změnami v příslušné legislativě, neboť se ukazuje, že ani realizace tendrů prostřednictvím elektronických aukcí příliš neřeší neúměrně vysoké částky, které veřejný sektor každoročně vynakládá v souvislosti s předraženými veřejnými zakázkami.

ÚČAST ČESKÝCH FIREM V SOUTĚŽÍCH

Podle dostupných informací neprojevují zatím rezidentní české firmy (tedy firmy, jež se v dané problematice orientují) až na výjimky o samostatnou účast ve veřejných zakázkách valný zájem. Není pro ně tajemstvím, že jejich reálné šance jsou obecně velmi nízké. Převládá mezi nimi názor, že mlhavé vyhlídky na úspěch neospravedlňují značné náklady a úsilí, které je zpravidla třeba pro účast v soutěžích vynaložit.

Pokud se české firmy ucházejí o možnost realizace veřejné zakázky, pak tak zpravidla činí ve spolupráci s ruským partnerem, případně v rámci rozsáhlejších zakázek jako subdodavatelé. Díky tomu není třeba plnit podmínku zmíněné zákonem stanovené cenové preference.

Ruský partner má navíc díky znalosti prostředí a příslušných formálních i neformálních postupů obvykle mnohem větší šanci na úspěch.

 

Jan Krs a kolektiv
ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Ruské federaci

 

Veřejné zakázky v Ruské federaci: důležitá fakta a adresy

Problematika veřejných zakázek spadá do kompetence Ministerstva ekonomického rozvoje Ruské federace. Konkrétně se jimi zabývá "Děpartament gosudarstvennogo regulirovanija v ekonomike" (odbor státní regulace v ekonomice) - viz www.economy.gov.ru

Veřejné zakázky a s nimi související agendu upravuje federální zákon č. 94-FZ z 21. 7. 2005 ve znění pozdějších předpisů. Oficiální název zákona je "O razrešeniji zakazov na postavki tovarov, vypolněnije rabot, okazanije uslug dlja gosudarstvennych i municipalnych nužd". Podrobněji o posledních změnách tohoto zákona - viz www.goszakaz.ru/concurs/changes

Od 1. 1. 2010 funguje takzvaný Federální portál státních zakázek (www.zakupki.gov.ru), na němž jsou soustředěny veškeré informace o federálních zakázkách. Portál spravuje Ministerstvo ekonomického rozvoje Ruské federace, nicméně kontrolní činnost (objednavatelů zakázek) zajišťuje Federální antimonopolní služba (FAS). Pro získávání aktuálních informací o možných příležitostech je třeba se na tomto portálu zaregistrovat.

Na ruském internetu existují placené portály o soutěžích, a to tzv. Elektronnaja gazeta "Konkursnyje torgi" (www.gostorgi.ru) a tzv. Informacionnaja sistěma "Konkursnyje torgi" (www.bob.ru).

Veřejné soutěže bývají často vypisovány přímo administrativami jednotlivých federálních subjektů (je jich celkem 83) a zpravidla jsou také zveřejňovány na jejich internetových stránkách. Odkazy na jednotlivé regiony - viz www.regions.ru

V případě, že Evropská komise získá informaci o vypsání veřejné soutěže v Ruské federaci, je tato informace zaslána agentuře CzechTrade, komorám a věcně příslušným resortům v České republice. Informace jsou následně zveřejňovány na internetových portálech www.czechtrade.ru, www.export.cz a www.businessinfo.cz


Přestože vláda usiluje o nápravu (na snímku premiér Dmitrij Medveděv), není řada veřejných soutěží v Rusku transparentní.
Foto: Bloomberg

Ruský stát v posledních letech masivně investuje do místy zastaralé infrastruktury, průmyslu, energetiky, zemědělství, zdravotnictví a dalších odvětví. Kvůli předraženým veřejným zakázkám přitom vynakládá neúměrně vysoké částky.
Foto: Bloomberg