Mezi největší projekty patří kompletní dodávky paroplynových elektráren u měst Krasavino a Kurgansk, modernizace Uralvagonzavodu nebo výstavba továrny na výrobu OSB desek v Kalevale. Kromě toho dodali čeští exportéři ruským zákazníkům nejrůznější typy obráběcích strojů, válcovací tratě, petrochemickou a papírenskou technologii, postavili několik administrativních a obchodních center a podíleli se na celé řadě rekonstrukcí starších výrobních provozů a dopravní infrastruktury.

Před pár dny podepsali zástupci EGAP a největší ruské banky Sberbank of Russia Memorandum o vzájemném porozumění. Cílem je podpora rozvoje spolupráce v oblasti mezinárodního obchodu cestou stimulace českého exportu do Ruské federace a dalších zemí. Obě strany vyjadřují připravenost spolupracovat v řadě oblastí, jako je například středněa dlouhodobé financování vývozu českého zboží, služeb i investic a financování českého vývozu prostřednictvím úvěrů od Sberbank v tradičních měnách, ale v případě zájmu také v ruských rublech. Kromě toho vytváří memorandum předpoklady pro úzkou spolupráci i v dalších oblastech společného zájmu, třeba při souběhu exportního a provozního financování českých exportních projektů v Rusku.

REKORDNÍ ROK 2012

V letošním roce pojistí EGAP český vývoz do Ruska za bezmála 20 miliard korun, to je téměř čtvrtina očekávaného celkového pojištěného objemu. Ten se bude za letošek pohybovat kolem 84 miliard korun. Zatím největší objem se váže k roku 2010, kdy EGAP pojistil český vývoz zboží, služeb a investic za více než 67 miliard Kč. Letos to tedy bude bezkonkurenčně nejlepší výsledek. Podílejí se na tom především nové smlouvy na pojištění rozsáhlých obchodních případů, za které jsou považovány ty, jejichž pojistná hodnota překročí jednu miliardu korun.

Pokud jde o Rusko, největším letošním vývozem jsou dodávky pro výstavbu paroplynové elektrárny u města Salechard, administrativního, politického i kulturního centra Jamalo-něneckého okruhu. Salechard leží přímo na polárním kruhu. To hodně napovídá o tom, jaké klimatické podmínky tady, na severu Uralu, asi vládnou. Město má poměrně dlouhou a bohatou historii, do které se výrazně zapsala i řada pokusů využít nesmírné přírodní bohatství, které se nachází všude kolem. Teď jsme svědky dalšího, velmi ambiciózního projektu, v jehož čele stojí korporace Ural průmyslový - Ural polární. Má za cíl vybudovat silnou dopravní infrastrukturu a potřebné energetické, těžební, zpracovatelské i průmyslové kapacity pro široké osvojení a rozvoj místních nerostných zdrojů. Elektrárna v Salechardu, kterou staví PSG-International a financuje Česká exportní banka, je jedním z prvních kroků "velkého uralského pochodu na sever".

Na financování podobných, ale i menších projektů poskytují banky vývozní odběratelské úvěry. Pojišťování tohoto typu vývozních úvěrů je v posledních letech v činnosti EGAP zcela dominantní. I letos bude zhruba 60 procent vývozu, který projde přes EGAP, pojištěno právě tímto způsobem. Necelá třetina připadne na pojištění investic a úvěrů na pořízení investic v zahraničí. Zbytek pak na pojištění předexportního financování, ostatních exportních úvěrů a bankovních záruk vystavených v souvislosti s exportními kontrakty.

POJIŠTĚNÍ ZVYŠUJE KONKURENCESCHOPNOST

Úkolem EGAP je krýt rizika spojená s financováním českého vývozu zboží a služeb. Jde o rizika tržně nezajistitelná, a proto nepojistitelná za běžných komerčních podmínek. Protože jsou dlouhodobá, nelze je adekvátně diverzifikovat. Ale ve hře je zpravidla hodně peněz, které má navíc splatit dlužník v zemi, kde politické, ekonomické a právní prostředí zvyšuje hrozbu, že se věci mohou v průběhu času vyvinout poněkud jinak.

Čas od času se to samozřejmě stane i v Rusku. Aktuálně řeší EGAP velmi intenzivně problémy spojené s dodávkami sklářských technologií. Podepsala se na tom z velké části nedávná odbytová krize na ruském trhu, ale také podkapitalizace investora, drahé provozní financování, slabý management či nedůsledná kontrola peněžních toků. Je to jedna ze zkušeností, ze kterých EGAP vychází při zdokonalování interních procesů a vzájemné komunikace s financujícími bankami. Nové pohledy na oceňování rizik a jejich systematické a soustavné řízení a důsledný monitoring všech pojištěných obchodních případů jsou odpovědí na změnu rozsahu a složitosti pojišťovaných transakcí. Vždyť jenom výše zmíněná elektrárna na severním Uralu má pojistnou hodnotu 12 miliard korun a na základě vývoje v posledních letech se dá očekávat, že počet podobně rozsáhlých nebo i větších obchodních případů bude v portfoliu EGAP narůstat. Jednak je to dobré vysvědčení pro české exportéry a jednak potvrzení toho, že státní podpora exportu formou úvěrového pojištění má smysl. Že pomáhá zvyšovat naši konkurenceschopnost na mezinárodních trzích a podporovat zaměstnanost u nás doma.

Vlastimil Nesrsta
mluvčí EGAP

Jedním z projektů, na němž se podílel EGAP, je závod na zpracování plynu ve městě Sosnogorsk v Komské republice, jež se rozkládá na severovýchodě evropské části Ruska, z východu je ohraničena pohořím Ural. Generálním dodavatelem projektu za 100 milionů eur byla plzeňská společnost Škoda JS.
Foto: MPO

 

egap bloomberg

Zástupci EGAP a největší ruské banky Sberbank podepsali nedávno společné memorandum. Cílem je podpora českého exportu do Ruské federace. Na snímku pobočka Sberbank v Moskvě.
Foto: Bloomberg