Ruská federace je s rozlohou přes 17 milionů čtverečních kilometrů největším státem světa. Ve výčtu superlativů charakterizujících tuto zemi bychom mohli poměrně dlouho pokračovat, z ekonomického pohledu je ale nejdůležitější fakt, že je státem s největšími světovými zásobami přírodních zdrojů.

Společně s Čínou, Indií a Brazílií je Rusko řazeno mezi nejperspektivnější země z hlediska ekonomického rozvoje, pro něž se vžila zkratka BRIC. Se 143 miliony obyvatel je sice Ruská federace 9. nejlidnatější zemí světa, ale nepříznivý demografický vývoj je jednou z největších slabin budoucího rozvoje.

Svým rozsahem se ruská ekonomika řadí na 8. místo ve světě. V její struktuře sice dominují služby s 59procentním podílem na HDP, ale významný podíl připadá nadále na průmysl, který tvoří 37 procent HDP. Svůj význam si ve struktuře ruské ekonomiky udržuje i zemědělství, jehož podíl na HDP dosahuje 4 procent. Hlavní charakteristikou ruské ekonomiky je však těsná závislost na nerostných surovinách, zejména na ropě a zemním plynu. Tyto dvě strategické komodity představují 67 procent ruského exportu.

Krize a prudký pád cen komodit

Po obtížných devadesátých letech byla druhá dekáda vývoje ruské ekonomiky charakteristická vysokým tempem růstu HDP kolem osmi procent. Příchod světové finanční a hospodářské krize v roce 2008 však znamenal prudký pád cen komodit, což poslalo do krize i ruskou ekonomiku.

Za celý rok 2008 ještě ruský HDP vzrostl o 5,2 procenta, ale v roce 2009 se krize projevila s plnou silou, když ruská ekonomika inkasovala propad cen ropy i poptávky po surovinách a HDP meziročně klesl o 7,8 procenta. Závislost ruské ekonomiky na ropě se projevila prudkým propadem příjmů, kolapsem akciových trhů a nárůstem nezaměstnanosti.

Oživení světové ekonomiky v závěru roku 2009 a zejména v průběhu roku 2010 bylo doprovázeno zvýšenou poptávkou po surovinách a znamenalo návrat jejich cen na předkrizovou úroveň. To bylo dostatečným impulsem pro ruskou ekonomiku, jejíž HDP se v roce 2010 vrátil na růstovou trajektorii, když meziročně přidal 4,3 procenta.

Díky pokračující poptávce po ropě a zemním plynu si stejné tempo udržel i v roce následujícím a na počátku tohoto roku. S ochlazováním ekonomické aktivity v Evropě a Číně však v průběhu letošního roku postupně klesá také poptávka po surovinách. To se začíná promítat i na vývoji ruské ekonomiky, která ve druhém pololetí mírně ztrácí tempo. Za celý rok 2012 by podle aktuální prognózy OECD měl růst zpomalit na 3,4 procenta a příští rok opět mírně přidat na 3,8 procenta.

V kontextu zpomalující globální ekonomiky si ruské hospodářství nicméně udržuje stále solidní tempo. Významnou zásluhu na tom má rostoucí domácí poptávka, která je v současnosti hlavním motorem růstu. Aktuálně je tažena zejména růstem mezd a sociálních dávek, nárůstem spotřebitelských úvěrů a také zlepšující se situací na trhu práce.

Opačným směrem však působí nárůst inflace, která se nyní pohybuje kolem 6 procent. Důvodem je zejména růst cen potravin v souvislosti s nižší úrodou letošního roku a růst cen energií.

Dominuje ropa a plyn

Dominantním sektorem průmyslu je těžba ropy a zemního plynu. Rusko je největším světovým producentem ropy a největším exportérem zemního plynu.

Nejdůležitějším regionem pro těžbu ropy zůstává západní Sibiř. Zdejší ložiska se však postupně vyčerpávají a ropné společnosti budou muset hledat nová naleziště v odlehlejších oblastech východní Sibiře a Arktidy. To bude vyžadovat nové technologie a zvýšené investiční náklady.

Nová situace nastává také u zemního plynu, kde je Rusko druhým největším producentem po Spojených státech. Důležitý pro Rusko je nárůst produkce přírodního plynu nekonvenčním způsobem, zejména břidlicových plynů, který zvyšuje již tak velkou nabídku na světovém trhu.

V oblasti zpracování železných rud se Rusko umisťuje na 4. místě za Čínou, Japonskem a Spojenými státy. Zároveň je jedním z největších světových vývozců oceli. V loňském roce sektor rostl 6procentním tempem, což bude vzhledem k ochlazující globální ekonomice letos velmi těžké překonat.

Daleko rychlejším tempem rostl automobilový sektor, který loni meziročně přidal 40 procent s 2,5 milionu prodaných vozidel. K dobrým výsledkům přispěl systém státní podpory nákupu vozidel a zlepšení v oblasti úvěrového financování. Lídrem trhu s 33procentním podílem a 797 000 prodaných vozů zůstal domácí výrobce Avto-VAZ-Renault-Nissan, následovaný značkami Chevrolet a Hyundai.

Dalším výrazně růstovým odvětvím bylo v loňském roce stavebnictví, které meziročně rostlo o 17 procent. Odvětví má i nadále velkou perspektivu růstu vzhledem k zanedbané infrastruktuře země. Do roku 2015 plánuje ruská vláda investice do dopravní infrastruktury v objemu 150 miliard dolarů. Nová infrastruktura je již dnes budována v souvislosti s pořádáním Zimních olympijských her v Soči v roce 2014.

Rusko představuje obrovský vnitřní trh, který i přes současné zpomalování globální ekonomiky solidně roste. Zároveň má rozsáhlou ekonomiku, kterou je potřeba velmi rychle modernizovat. Vzhledem ke stále vysokým cenám komodit bude mít pravděpodobně i v budoucnu dostatek disponibilních prostředků. To vše představuje obrovské příležitosti pro český export.

Připočteme-li k tomu, že se jedná o našeho tradičního partnera a české výrobky a technologie mají na ruském trhu i v průmyslu velmi dobrý zvuk, vychází nám výsledek, který by neměl nechat klidným žádného českého výrobce.

 

Jaroslav Vomastek
ředitel odboru ekonomických analýz MPO

 

Ruská ekonomika

8.
místo na světě zaujímá svým rozsahem ekonomika Ruské federace.

67 %
ruského exportu představuje ropa a zemní plyn.

59 %
ruského HDP tvoří služby.

37 %
se na HDP země podílí průmysl.

4 %
HDP představuje zemědělství.

 

150 mld. USD
plánuje Kreml do roku 2015 investovat do dopravní infrastruktury.

2,5 milionu
automobilů se loni prodalo v Rusku. Automobilový sektor vzrostl meziročně o 40 procent.

 

JAK VYSOKÉ DANĚ SE PLATÍ V RUSKU

zdroj: www.worldwide-tax.com, Deloitte (Doing Business in Russia, 2012)

20 %
činí maximální sazba pro zdanění firemního zisku, z toho dvě procenta je daň federální a 18 procent daň regionální, která může být za určitých podmínek zredukována až na 4,5 procenta.

13 %
se zdaňuje většina příjmů fyzických osob-rezidentů. Nerezidenti odvádějí 30 %. Daňovým rezidentem se rozumí fyzická osoba, která je v Rusku fyzicky přítomna nejméně 183 kalendářních dnů během uplynulých 12 měsíců.

9 %
odvádějí akcionáři z dividend. Nerezidenti 15 %.

18 %
představuje standardní sazba DPH. Pro základní potraviny, léčiva, dětské oblečení a některé další zboží platí 10 %.

30 %
z objemu vyplacených mezd odvádějí zaměstnavatelé na sociální zabezpečení. Zaměstnanci tuto povinnost nemají.

Daňová soustava je "prošpikována" četnými výjimkami.

Průmysl v Evropě

+0,1%

O tolik vzrostly v říjnu oproti září ceny průmyslových výrobcův Evropské unii i v eurozóně. Meziročně průmyslové ceny v říjnu vystoupaly o 2,5 procenta v „sedmadvacítce“a o 2,6 procenta v 17 členné eurozóně.

-2,1%

činí meziměsíční pokles průmyslové výroby v Německu v září. Na tamní trh se tak přelila recese z okolních států.

Rusko je největším světovým producentem ropy a největším vývozcem zemního plynu. Na snímku plynovodní soustava na poloostrově Jamal (severozápadní Sibiř).
Foto: Bloomberg

Úspěšným investorem na ruském trhu je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, která loni zcela ovládla řetězec obchodů s elektronikou Eldorado. Pozice PPF v ruském maloobchodu je silná i díky vazbám na největší Kellnerův byznys - spotřebitelské financování v rámci skupiny Home Credit, jež v Rusku působí jako banka.
Foto: Bloomberg

V Rusku se daří i Škodě Auto. Na snímku montáž modelu Yeti v závodě společnosti GAZ v Nižním Novgorodu. Foto: Bloomberg