Čeští basketbaloví reprezentanti si poprvé od roku 2007 zahrají na mistrovství Evropy. Po výhře nad Portugalskem 90:71 v Chomutově mají jistotu, že budou nejhůře mezi čtyřmi postupujícími celky na třetích místech.

Stále však mají blízko i ke druhému místu ve skupině F, k němuž jim stačí prohrát o méně než 18 bodů v závěrečném utkání v Turecku. Turci po lítém boji podlehli vedoucímu celku skupiny - Itálii o bod 82:83. Soupeře, který už měl jistý postup na šampionát hodně potrápili.

Kdyby Turci nad Itálií zvítězili, stačilo by jim ke druhém místu ve skupině vyhrát nad českým týmem jakýmkoliv rozdílem, a byli tomu blízko, když vedli až o 11 bodů. V poslední minutě však dal Ital Hackett trojku, kterou snížil turecké vedení na jediný bod, a sedm vteřin před koncem vstřelil vítězný koš Datome.

Čeští basketbalisté neměli zápas s Portugalskem v chomutovské hale od začátku pevně v rukou. Prohrávali 11:20, ale pak zabrali a hlavně zásluhou Bartoně a Jelínka rychle skóre otočili.

Ve třetí čtvrtině se soupeř pokusil o zvrat - čtvrtinu vyhrál 29:23 a chvíli před koncem této části hry snížil české vedení na osm bodů, jenže český celek překvapení nepřipustil a dovedl utkání k vítěznému konci.

Lídr českého týmu Jiří Welsch byl samozřejmě spokojený: "Nevěděli jsme, co od toho zápasu čekat, když už Portugalcům o nic nešlo a nám šlo o všechno. Takže jsme byli pod tlakem, ale povedlo se to. Máme nejsilnější tým, v kterém jsem za reprezentaci hrál. Postup jsem chtěli a máme ho, splnili jsme náš cíl."

"Mít jistotu postupu ještě před koncem kvalifikace, považuji za obrovský úspěch," řekl trenér Pavel Budínský, když zjistil, že má jeho celek jisté minimálně třetí místo ve skupině. "Teď to trochu oslavíme, ale naše práce nekončí. Ještě nás čeká Turecko a já chci to druhé místo vybojovat. A věřím, že i hráči. To by byl další úspěch," dodal.

Česko - Portugalsko 90:71 (21:24, 53:36, 66:55)

Nejvíce bodů: Jelínek 25, Kudláček 13, Pumprla 10, Benda, Houška a Satoranský po 7 - Santos 19, Fonseca a Cunha po 12, Gomes 10. Rozhodčí: Boltauzer (Slovin.), Baumanis (Lot.), Licina (Srb.). Fauly: 21:21. Pět chyb: 25. Fonseca (Port.). Trestné hody: 23/14 - 20/12. Trojky: 12:5. Diváci: 1200.

Turecko - Itálie 82:83 (21:17, 44:31, 62:56)

Nejvíce bodů: Erden 14, Arslan a Predlžič po 12 - Gallinari a Aradori po 19, Cinciarini 17.

1. Itálie                      7 7 0 555:438 14
2. Česká republika     7 5 2 516:470 12
3. Turecko                   6 3 3 457:441 9
4. Bělorusko               6 1 5 418:479 7
5. Portugalsko           6 0 6 390:508 6