Druhou porážku si připsali čeští basketbalisté v kvalifikaci mistrovství Evropy, když znovu nestačili na favorizovanou Itálii.

Po prohře v Chomutově o deset bodů v neděli v Terstu prohráli 56:68. Dál však mají postup z druhého místa ve skupině blízko, k němu jim bude stačit vyhrát doma nad Portugalskem a neprohrát o 18 a více bodů v Turecku. Neporažená Itálie už má postup jistý.

Češi doufali, že se jim v obraně podaří navázat na domácí zápas s Itálií a vylepšit útok. Jenže se jim to opět nedařilo. Po vyrovnaném úvodu (14:12), ve kterém držel český tým zejména pivot Benda, předvedli Italové sérii 14:2 a vypracovali si rozhodující náskok až 19 bodů. Češi za devět minut dali pouhých šest bodů.

Čeští basketbalisté porazili v kvalifikaci Bělorusko a blíží se účasti na Euru - čtěte ZDE

Do druhé půle nastoupili Češi se zlepšenou obranou a donutili domácí ke čtyřem rychlým ztrátám a snížili náskok Italů na deset bodů, jenže pak zakročila italské hvězda Gallinari. Nájezdem a velmi těžkou trojkou z odskoku přes obránce udržel dvouciferný náskok a odrazil český nápor.

Italové znovu odskočili na 19 bodů a od té doby se hrálo spíše už jen o konečné skóre. To se Čechům povedlo alespoň zkorigovat na konečných 12 bodů, ale na zvrat neměli nárok.

Nejlepším českým střelcem byl s 12 body Benda, který je zaznamenal už v první půli. K tomu přidal devět doskoků. V druhém poločase ho zastoupili bodově pod košem Houška a Balvín, který za osm minut hry dal sedm bodů. Střelecky se nedařilo Welschovi, který proměnil jedinou z deseti střel. Nejlepším střelcem Italů byl Aradori, který si připsal 14 bodů.

"Italové si zasloužili vyhrát, protože byli jednoduše lepší. Byla to dobrá zkušenost pro náš tým v pěkné atmosféře," řekl trenér Pavel Budínský.

Podobně se díval na utkání i pivot Kamil Švrdlík. "Snažili jsme se dokázat, že můžeme Itálii porazit, ale nešlo to tak, jak jsme chtěli. Nebyli jsme dost agresivní a produktivní," řekl.

V dalším utkání skupiny vyhrálo Turecko v Bělorusku 91:62 a vytvořilo na český tým tlak v boji o druhou příčku. Češi by potřebovali, aby Turci nezvládli příští zápas s Itálií.

Itálie - Česko 68:56 (20:14, 42:26, 57:38)

Nejvíc bodů: Aradori 14, Gallinari 10, Datome a Chiotti po 8 - Benda 12, Bartoň 10, Houška 9, Balvín a Satoranský po 7. Rozhodčí: Jovčič (Srb.), Geller (Belg.), Peters (Niz.). Fauly: 17:17. Trestné hody: 16/13 - 13/6. Trojky: 3:2. Diváci: 4000.

Bělorusko - Turecko 62:91 (15:25, 29:49, 52:69)
Nejvíce bodů: Parachovskij a Kudravcev po 18 - Erden 20, Karaman 17, Gönlüm 14.

1. Itálie                       6 6 0 472:356 12
2. Česká republika      6 4 2 417:399 10
3. Turecko                   5 3 2 375:358 8
4. Bělorusko               6 1 5 418:479 7
5. Portugalsko            5 0 5 319:409 5