Bývalý velvyslanec v Austrálii a někdejší ministr úřednické vlády Juraj Chmiel (ODS) kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách. Podle kriminalistů se u jednoho projektu ministerstva zahraničí vyhnul výběrovému řízení a také nechal vypracovat studie, které nesouvisely se zadáním. Škoda je odhadnuta na 1,5 milionu korun, hrozí mu až deset let vězení. Policie informovala na svém webu o trestním stíhání někdejšího zástupce ČR v zámoří, podle informací ČTK se jedná o Chmiela, což v pátek uvedl i deník Právo.

Chmiel působil v úřednické vládě Jana Fischera jako ministr pro evropské záležitosti. Vystoupil kvůli tomu z ODS, kam se později vrátil. Nedávno začal pracovat v týmu, který se stará o prezidentskou kampaň Fischera. Kvůli obvinění nyní spolupráci až do vyřešení věci po dohodě Fischer a Chmiel přerušili. "Juraj Chmiel se teď bude podle svých slov věnovat výhradně obhajobě," řekla Sabina Tančevová z Fischerovy kanceláře.

Juraj Chmiel

Datum a místo narození: 16. srpna 1960 v Budapešti.

Vzdělání: vystudoval orientalistiku a afrikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1984); v roce 1992 získal titul CSc.

Profesní kariéra: Začínal jako vědecký pracovník ve Slovenské akademii věd; v roce 1992 nastoupil do afrického odboru ministerstva zahraničí; v letech 1996 až 2003 vedl český zastupitelský úřad v Nigérii; předtím, než v dubnu 2007 přešel na sedm měsíců na Úřad vlády ČR (kde vedl sekci předsedy vlády pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku), pracoval na ministerstvu zahraničních věcí jako ředitel odboru analýz a plánování; od ledna 2008 do prosince 2009 zastával post velvyslance v Austrálii; od listopadu 2009 do července 2010 byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera, kam ho nominovala ODS; od července 2010 do prosince 2011 pracoval jako náměstek ministra zemědělství Petra Bendla (ODS)
Členství v politických stranách: jako ministr úřednické vlády vystoupil z ODS, kam se později vrátil

Rodina: ženatý, má dvě děti.

 

Obvinění se týká projektu ministerstva zahraničních věcí ohledně informační kampaně v zámoří za bezmála dva miliony korun. "Bývalý velvyslanec podle závěrů kriminalistů měl vědomě tento projekt rozdělit na pět dílčích částí, čímž mělo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a dalších předpisů, aby nemusel vyžadovat nabídky nejméně od tří dodavatelů a aby následný výběr nemusel překládat koordinátorovi ke schválení," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Chmiela policie dále viní z toho, že zadal třem firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu. "Navíc žádným způsobem neměly zvýhodňovat či propagovat české podnikatele na zahraničních trzích," dodal mluvčí. Firmy dostaly za studie v roce 2008 bezmála 1,5 milionu korun.

Českou diplomacii policie loni několikrát oslovila se žádostí o spolupráci. "Ministerstvo zahraničí poskytlo vyšetřujícím orgánům všechny požadované dokumenty. V tuto chvíli je tedy záležitost předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení a ministerstvu nepřísluší průběh vyšetřování jakkoliv komentovat," řekl ČTK Karel Šrol z tiskového oddělení české diplomacie.

Chmiel má s ministerstvem zahraničí uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nyní ale na vlastní žádost čerpá do 24. srpna neplacené volno z důvodu působení na ministerstvu zemědělství.

Chmiel je obviněn z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku, vyšetřován je na svobodě.