V evropských zátěžových testech se české i slovenské jaderné elektrárny ukázaly jako bezpečné. Ani u ostatních evropských elektráren nezjistily testy problémy, které by vyžadovaly okamžitý zásah, informovali účastníci Evropského jaderného fóra v Bratislavě.

Český premiér Petr Nečas na fóru řekl, že Česko má se Slovenskem společný zájem rozvíjet jadernou energetiku a hodlá se svým sousedem spolupracovat na rozšíření jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice.

"Jsem rád, že se v testech ukázalo, že české bloky jsou plně funkční a pracují bez problémů," uvedl Nečas. Pozitivně podle slovenského premiéra Roberta Fica dopadly také testy slovenských jaderných elektráren Mochovce a Jaslovské Bohunice.

Zprávu evropských jaderných regulátorů (ENSREG) o zátěžových testech elektráren v Evropě projedná na svém nejbližším zasedání Evropská rada, závěrečná zpráva by měla být hotova v říjnu. Fico zdůraznil, že při posuzování elektráren evropskými orgány musí zvítězit odborné mínění nad politickými postoji. Provozovatelé elektráren budou spolupracovat s národními jadernými regulátory, aby novými opatřeními dále zvýšili dlouhodobou bezpečnost jaderných zdrojů.

Slovensko také chystá nové bloky

Slovensko rozšiřuje nyní třetí a čtvrtý blok v Mochovcích, podle Fica ale projekt bude mít zpoždění. Výstavbu nového zdroje v Jaslovských Bohunicích připravuje český ČEZ společně se slovenskou státní firmou JAVYS. "Český stát má zájem v této spolupráci pokračovat," uvedl Nečas.

Nové bloky v Jaslovských Bohunicích Slovensko plánuje mimo jiné proto, že se při vstupu do Evropské unie zavázalo odstavit dva starší bloky elektrárny. "Tyto bloky vyráběly levnou elektřinu a jistě by prošly i současným testy. Ze Slovenska se tak ve výsledku stala země, která elektřinu musí dovážet," řekl Fico. Bloky by mohly být hotové v roce 2020, podle Fica by si Slovensko pro projekt kromě ČEZ mohlo zajistit i další partnery.

V Česku nyní ČEZ připravuje dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a chce do projektu zapojit strategického partnera. "U tak velkého projektu je zvykem uvažovat o diverzifikaci rizik, jednak z hlediska financování i provozování samotného zdroje. Z tohoto důvodu se vláda nevyhýbá hledání partnerů, kteří by v tomto projektu pomohli," uvedl Nečas.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby je snaha diverzifikovat rizika u dostavby Temelína racionální. "Zatím je ta diskuse úplně na začátku," podotkl. ČEZ může partnerství uzavřít až po výběru dodavatele dostavby Temelína, který se uskuteční v příštím roce.

Slovensko polovinu z jádra, Česko třetinu

Slovensko vyrábí z jádra více než polovinu elektrické energie, v Česku je to asi třetina. Očekává se, že v obou zemích se po rozšíření elektráren tento podíl zvýší.

Nečas a Fico se shodli, že navzdory plánům Německa v příštích letech odstavit všechny své jaderné elektrárny, hodlají ČR a Slovensko využívat jadernou energii pro zajištění energetické soběstačnosti, přijatelných cen elektřiny a také jako prostředek ke snižování škodlivých emisí. Eurokomisař pro energetiku Günter Oettinger poznamenal, že každá členská země EU má právo zvolit si vlastní energetický mix, včetně jaderné energetiky.