Tuzemské banky schválily Energetickému a průmyslovému holdingu úvěr ve výši jedné miliardy eur (24,8 miliardy korun). Vlastníci holdingu, kterými jsou finanční skupiny PPF a J&T a podnikatel Daniel Křetínský, chtějí peníze použít na další expanzi. Jde o největší podobnou půjčku na českém trhu. Informaci přinesl server Týden.cz.

Na syndikovaném úvěru pro holding působící pod zkratkou EPH se podílela skupina bank. "Jsme ve velmi pokročilé fázi jednání s bankami a tato jednání jsou úspěšná. Celá transakce však ještě nebyla definitivně dokončena," uvedl mluvčí holdingu Martin Maňák.

EPH připravil nákupy a investice za 130 miliard korun. Ambiciózní investiční program má firmu dostat mezi středně velké hráče v evropské energetice, tedy zhruba na pozici energetické společnosti ČEZ.

Nejbližším nákupním cílem je Slovenský plynárenský priemysel, lídr slovenského energetického trhu. EPH se uchází také o majitele českých plynovodů Net4Gas, dále o elektrárny Počerady a Chvaletice, jejichž prodej zvažuje ČEZ. V Německu chce ovládnout uhelné doly Mibrag, v nichž zatím vlastní polovinu. V lokalitě Profen se poblíž dolů navíc chystá stavět uhelnou elektrárnu.

EPH nyní ovládá Elektrárny Opatovice, má podíl v několika velkých teplárenských společnostech včetně Pražské teplárenské či severočeské United Energy. V letošním roce se z EPH vyčlenila skupina EP Industries, do které byly přesunuty průmyslové firmy holdingu. V té Křetínský vlastní 60procentní podíl a J&T si drží zbylých 40 procent. Navyšovat kapitál budou i samotní akcionáři. Jak HN řekl v rozhovoru spolumajitel J&T Patrik Tkáč, navyšují v holdingu kapitál všichni tři, Kellner ale nejvíc. Jeho PPF se tak stane největším, téměř polovičním akcionářem české energetické dvojky.

Loni EPH vykázal provozní zisk před odpisy 320 milionů eur (asi 7,95 miliardy korun). Konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) o rok dříve činil 9,4 miliardy Kč při tržbách 46 miliard Kč.