Nový německý prezident Joachim Gauck v pátek ve své inaugurační řeči důrazně odsoudil neonacismus v Německu i další projevy extremismu a fanatismu.

V parlamentu Němce vyzval k důvěře v ty, co jim vládnou, i v sebe sama a zdůraznil význam svobody a sociální spravedlnosti. Na spoluobčany současně apeloval, aby se ani při nynějších problémech eurozóny neodvraceli od myšlenky evropské integrace.

"Vaše nenávist je naše motivace. Naši zemi nenecháme na holičkách. Nedáme vám ji. Vy patříte do minulosti, naše demokracie bude žít," vzkázal Gauck stoupencům neonacismu, o němž se v Německu začalo znovu živě diskutovat po loňském odhalení pachatelů série vražd přistěhovalců. Ty měli na svědomí právě příslušníci krajní pravice.

Gauck odmítl i další projevy extremismu a fanatismu v demokratické společnosti. "Možná ten vlak pozdržíte, ale nezastavíte," prohlásil Gauck na adresu nejen německých radikálů.

V projevu před oběma komorami německého parlamentu, který následoval po složení prezidentského slibu, dvaasedmdesátiletý bývalý evangelický pastor a bojovník za občanská právě v někdejší totalitní Německé demokratické republice apeloval na politiky a občany, aby se navzájem neodcizovali. Němce požádala o důvěru v jeho osobu, "v ty, co nesou odpovědnost za tuto zemi" i v sebe sama.

Sociálně spravedlivé Německo

Neopomenul své tradiční téma svobody a zdůraznil, že Německo má být sociálně spravedlivým a otevřeným státem. "Svoboda a rovnost jsou základem pro seberealizaci," poznamenal Gauck, který byl jedenáctým spolkovým prezidentem zvolen minulou neděli drtivou většinou členů volebního shromáždění složeného z německých poslanců a zástupců spolkových zemí.

V nástupní řeči připomněl odkaz dramatických německých dějin a Německo přitom označil za "zemi demokratického zázraku". Němce vyzval, aby neztráceli důvěru v evropské ideály ani v nynějších krizových časech. "Toto 'ano' Evropě je třeba zachovat. Právě během krize platí: chceme víc Evropy," zdůraznil první spolkový prezident, který pochází z někdejší komunistické NDR.

Po slavnostní přísaze a proslovu v budově Říšského sněmu odjel taktéž první nestraník v čele Německa do berlínského zámku Bellevue, kde byl přivítán s vojenskými poctami. V sídle německých prezidentů úřaduje už od pondělka, kdy funkci symbolicky převzal od svých předchůdců - Christiana Wulffa, který 17. února rezignoval kvůli sérii afér z minulosti, a bavorského premiéra Horsta Seehofera, jenž tento převážně ceremoniální post prozatímně zastával jako předseda druhé parlamentní komory.

V pondělí se Gauck vydá na svou první zahraniční cestu a navštíví sousední Polsko, k němuž má jako bývalý východoněmecký opozičník blízký vztah. Nový německý prezident byl v 90. letech šéfem spolkového úřadu pro odhalování činnosti východoněmecké tajné policie (Stasi).

V roce 2008 se vedle Václava Havla a dalších osobností stal jedním ze zakládajících signatářů Pražské deklarace vyzývající parlamenty, aby zákonem uznaly zločiny komunismu za zločiny proti lidskosti.