Ministři financí a centrální bankéři zemí ze skupiny G20 budou o víkendu v Mexico City jednat o dluhové krizi v Evropě a o tom, jakou roli by v ní měl dále hrát Mezinárodní měnový fond (MMF).

Zástupce G20 ale čeká relativně klidné jednání, není na ně vyvíjen tlak trhů, které se uklidnily po schválené druhé pomoci Řecku na začátku týdne.

,,V Mexiku budeme s našimi partnery jednat o zavedení konkrétních opatření, ke kterým jsme se zavázali v plánu, který by měl podpořit silný, udržitelný a vyrovnaný růst," řekla Lael Brainardová z amerického ministerstva financí.

,,Oživení světové ekonomiky je stále velmi křehké a náchylné k šokům, země skupiny G20 proto musí zůstat aktivní ostražité, co se týče rizik," doplnila.

Evropa doufá v navýšení prostředků MMF

Evropské špičky doufají, že víkendová schůzka zemí G20 povede k navýšení finančních zdrojů MMF, které by přispěly k řešení dluhové krize v eurozóně.

MMF už v lednu oznámil, že by potřeboval navýšit zdroje o 500 miliard dolarů, aby mohl zabránit dopadům dluhové krize v Evropě na světovou ekonomiku.

,,Potřebujeme ochránit země před rizikem další nákazy," řekl ve čtvrtek ve Washingtonu mluvčí MMF Gery Rice. ,,Nemáme konkrétní čísla, ale chceme vyslat povzbudivé signály," dodal Rice.

Evropské země, které v prosinci slíbili do fondu přispět 150 miliardami eur, silně dožadují, aby ostatní světové ekonomiky také přispěly do fondu. ,,Financování MMF musí mít světový rozsah," řekl mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.

Šéfka MMF Christine Lagardeová si ale myslí, že Evropa by nejdříve měla navýšit prostředky v záchranném mechanismus EFSF. Tuto myšlenku podporují i Spojené státy.

,,Zdroje MMF nemohou nahradit silnou evropskou ochrannou zeď," řekl Brainard.

Bankovní regulace

Dalším tématem setkání G20 v Mexiku pak bude vyšší dohled na bankovními a finančními institucemi.

,,Pro Mexiko je to velmi podstatná věc," řekl Miguel Messmacher z mexického ministerstva financí.

,,V letech 1994-1995 jsme si prošli krizí, ale poučili jsme se z ní, posílili jsme dohled a regulaci našeho bankovního systému takovým způsobem, že nebyl negativně ovlivněn mezinárodní finanční krizí.