Za mimořádných bezpečnostních opatření a s ozbrojeným policejním doprovodem dorazil v neděli pozdě večer na zámek ve Zbirohu na Rokycansku renesanční obraz tváře Leonarda da Vinciho.

Dílo bude hlavním lákadlem výstavy Příběh rytířského řádu templářů, která na zámku začíná tento týden a potrvá do 18. března. Česko je první zemí, kam byl obraz z Itálie zapůjčen. Jeho získání obnášelo rok a půl snažení, telefonátů, e-mailů i 15 návštěv Itálie, řekl majitel zbirožského zámku Jaroslav Pácha.

Teprve nedávno objevený obraz, který je na základě odborných analýz a zkoumání odborníků považován za da Vinciho autoportrét z let 1505 až 1510, byl poprvé z Itálie zapůjčen do zahraničícestoval z Itálie linkovým letadlem v doprovodu karabiníka.

Plátno v kabině pilota

Za mimořádných bezpečnostních opatření dovezl 8. ledna 2012 pozdě večer ozbrojený doprovod na zámek Zbiroh na Rokycansku nedávno objevený renesanční obraz tváře Leonarda da Vinci.Plátno bylo uloženo ve speciálním kufru přímo v kabině pilota, sdělil historik Nicola Barbatelli, který obraz objevil v roce 2008 v jihoitalském kraji Basilicata ve sbírkách jedné aristokratické rodiny. Byl tehdy prezentován jako podobizna astronoma Galilea Galileiho.

Na letišti převzali obraz pořadatelé výstavy a ve střežené koloně sestávající z několika vozů převezli v pancéřované limuzíně do Zbirohu. Na bezpečnost transportu dohlíželi policisté z Útvaru rychlého nasazení.

Mimořádná bezpečnostní opatření a neustálý ozbrojený dohled bude mít dílo také po celou dobu výstavy na zámku, uvedl Pácha.

Obraz se škrábanci

Nedávno objevený renesanční obraz tváře Leonarda da Vinci.Z obrazu poznamenaného několika škrábanci shlíží výraznýma očima tvář muže středního věku v černé čapce s dlouhými prošedivělými vlasy a vousy.

Plátno o rozměrech zhruba 40 krát 60 centimetrů bude umístěno ve speciální vitríně se stálou vlhkostí a teplotou vzduchu, doplnil Pácha.

Výstava Příběh rytířského řádu templářů v renesančních prostorách zámku představí i další vzácné předměty z 12. až 14. století vážící se k založení a působení řádu templářů v Itálii, Evropě i ve Svaté zemi. Většina z nich nebyla dosud v Česku nikdy k vidění. Exponáty zapůjčené z italských sbírek doplní málo známé předměty z českých a moravských muzeí, které se týkají působení templářů na našem území. V době konání výstavy uplyne 700 let od rozpuštění řádu.