Elitním žalobcům z týmu bývalého vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze, kterému šéfoval Vlastimil Rampula, hrozí kvůli kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti vedle kárných postihů také trestní stíhání.

Upozornil na to server Aktuálně.cz, podle kterého se úředníci mohli dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Hrozí za něj až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Podle deníku Právo šéf pražských vrchních žalobců Stanislav Mečl chce, aby ministr spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce zvážili podání kárných žalob na jeho předchůdce Rampulu a jeho spolupracovníky.

Případné postihy podle Aktuálně.cz vyplývají z kontroly zaměřené na spolupráci VSZ se švýcarskými vyšetřovateli v době, kdy úřad vedl nedávno odvolaný Rampula. Výsledky auditu se nyní zabývá vedení české justice.

Laxní české úřady

Švýcarsko začalo privatizaci MUS vyšetřovat v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes její vedení nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Švýcarsko kvůli tomu zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.

Švýcaři se Česka v minulosti dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana. České úřady žádosti o připojení ke švýcarskému soudu ignorovaly téměř rok.

Z auditu, jenž krátce po svém nástupu v listopadu nařídil vrchní pražský žalobce Mečl, podle Aktuálně.cz vyplynulo, že úředníci VSZ v odpovědích švýcarské prokuratuře přímo zpochybňovali vyčíslenou škodu, kterou Česko údajně utrpělo při privatizaci MUS. Podle švýcarské obžaloby má jít o 3,4 miliardy korun. Zároveň Švýcary údajně neupozornili, že se kvůli případné škodě musí obrátit na ministerstvo financí, ačkoliv k takovému závěru dospěli už loni.

Rampulovy průtahy

Rampulův tým podle současného vedení VSZ spolupráci se Švýcary navíc nepřiměřeně protahoval. Podle auditu trvalo až dva měsíce, než VSZ předalo žádost o právní pomoc policii.

Závěry kontroly dostane na stůl i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Pan ministr se závěry vnitřního dohledu začne zabývat koncem tohoto týdne," řekla jeho mluvčí Tereza Palečková.

Právo napsalo, že Mečl chce, aby Pospíšil a nejvyšší státní zástupce zvážili podání kárných žalob na Rampulu, jeho náměstka Libora Grygárka a státního zástupce Ladislava Letka. Sám rozhodne o případném podání trestního oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Důvodem jsou údajné průtahy žalobců z vrchního státního zastupitelství v Praze, kteří včas nereagovali na žádost Švýcarů k připojení Česka jako poškozené strany k jim vedenému trestnímu řízení v kauze MUS.

"Těžiště kárných řízení je v nepřiměřených průtazích, kdy se na některé žádosti a podání reaguje se zpožděním měsíce až dvou, což je u takovéto kauzy naprosto nepřijatelné," dodal Mečl.

Mečl už dříve v médiích uvedl, že k průtahům v komunikaci se Švýcary docházelo i kvůli laxnosti VSZ. V souvislosti s kauzou sesadil Ladislava Letka a Marcelu Kratochvílovou z vedení odboru závažné hospodářské kriminality VSZ.

Prali špinavé peníze

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Rampula v listopadu řekl Mladé frontě Dnes, že nakupování akcií MUS jejími manažery za její peníze nebylo trestné.