V současné době jeden z nejcitovanějších čínských disidentů Aj Wej-wej dostal příkaz doplatit na daních a pokutách 15 milionů jüanů (asi 42,5 milionu korun). Peníze údajně dluží státu společnost, pro kterou Aj pracuje, ale jež je vlastnictvím jeho manželky.

Výtvarník, který se proslavil mimo jiné spoluprací na návrhu olympijského stadionu v Pekingu, takzvaného ptačího hnízda, byl letos bez obvinění zadržován téměř tři měsíce. Policie ho zatkla začátkem dubna, když chtěl odletět do Hongkongu. Propuštěn byl až v červnu.

Jednou z podmínek jeho propuštění bylo, že nebude hovořit se zahraničními médii, posílat vzkazy po Twitteru a rok neopustí Peking. Proti tomu se ale ostře ohradili zahraniční diplomaté a požadovali jeho propuštění.

O umělce, který ještě v dubnu vystavoval v londýnské galerii Tate Modern, projevila zájem i berlínská Vysoká škola umění, která mu nabídla místo hostujícího profesora. "Po 81 dnech v ústraní mi bylo potěšením tuto nabídku přijmout," řekl v červenci listu Guardian výtvarník.

Čínské úřady tvrdí, že se Aj přiznal k daňovým únikům, jeho rodina ale popírá, že by se jich dopustil. Podle ní je umělec perzekvován kvůli své kritice komunistické vlády.

Podle rozhodnutí berního úřadu musí Aj zaplatit 15 milionů jüanů do patnácti dní. V opačném případě mu hrozí neupřesněná opatření, píše agentura Reuters.

Aj Wej-wej podle AP prohlásil, že požadované peníze nezaplatí, dokud nebudou vráceny účetní knihy designérské společnosti a on neprojedná celou záležitost nejprve se svým bývalým manažerem a účetním. Ani s jedním z obou spolupracovníků mu nebylo setkání umožněno.

Žádný důkaz o daňovém úniku předložen nebyl. Umělec je navíc jen návrhářem společnosti, nikoliv ředitelem nebo manažerem. Přesto úřady adresovaly povinnost o zaplacení pokuty přímo jemu, i když popírají, že by se to jeho týkalo.

Aktivisté bojující za lidská práva ale podotýkají, že obvinění z finančních úniků slouží úřadům jako pouhá záminka pro umlčení výtvarníka, který je tvrdým kritikem vlády.