V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz


Krásný sen o úžasné zemi... ... a těžké probuzení

Je léto roku 2012 a klimatizace v jednací síni speciálního protikorupčního soudu běží naplno. Na lavici obžalovaných sedí bývalý generální ředitel velké státní energetické firmy a po tváři mu stékají čúrky potu. Za chvilku bude odsouzen na osm let a ke ztrátě veškerého majetku. Pár dnů předtím uslyšel na stejném místě deset let žaláře i bývalý premiér. Ve vězení na tento soud vzpomíná i bývalý primátor velkého města, a to i se svou partou "horolezců" z řad právníků, lobbistů a vedoucích odborů magistrátu. Soudce protikorupčního soudu poslal do vězení i svého kolegu z jednoho Vrchního soudu.

S podmínkou odešli pouze šéfové velkých stavebních firem, kteří se rozhodli spolupracovat s policií a pomohli tak rozkrýt propracovaný systém předražených státních zakázek, nejdražších dálnic na světě a tajných kont v zahraničí.

Všechny rozsudky mají jedno společné - jde o tresty za praní špinavých peněz, tunelování státních podniků a fondů a zejména za obrovskou míru korupce.

Zpět do státního rozpočtu se podařilo dostat desítky miliard korun chytře ukrytých na kontech po celém světě a bylo rozhodnuto je poslat na důchodový účet. Penzijní reforma mohla být spuštěna. Honosné vily, jachty, auta, a dokonce i letadla odsouzených byly v aukcích prodány a získané prostředky se použily na zdravotnictví. Vláda mohla zrušit zvýšenou DPH na potraviny a léky.

Najednou zazvonil budík a já se začal ze snu probouzet. Nechtělo se mi... Definitivně jsem se probudil až v kuchyni, kde na stole ležely otevřené noviny. Z nich se na mne usmíval opálený bývalý premiér na terase své vily na druhém kontinentu. O kus dál byla fotka ministra financí a premiéra, kteří na společné tiskové konferenci hřímali o boji proti korupci a praní špinavých peněz. Na závěr oznámili, že podezřelé zakázky ve státní firmě ČEZ si státní firma ČEZ vyšetří sama. Vyšetřování povede dozorčí rada, které bude šéfovat bývalý generální ředitel. Sen byl pryč a já si uvědomil, že žiju v České republice. Byl říjen 2011.

Václav Pelnář,
Domažlice


Nechci to zadarmo

Korupce být by neměla, ale byla vždy. Jistě, panu prezidentovi osobně nikdo peníze nenabídl a on žádné nepřijal! Ale kdo kdy nehledal někoho, kdo by mu mohl u někoho jiného pomoci?! Třeba získat lepší zaměstnání. Kdo nebyl v KSČ a neměl v KSČ ani své nejbližší, uváděl v dotaznících aspoň vzdálenější příbuzné, členy v KSČ. Peníze hrály vždy roli. Volba a korunovace Karla IV. císařem nebyly zadarmo. Ferdinand Habsburský byl r. 1526 zvolen českým králem. Bylo podplaceno několik nejvlivnějších členů Českého sněmu. Neříkám, že všechny volby panovníků a prezidentů byly uplacené. Ale došlo se až k podplacení v Krupce, "černým duším" v Hřensku a p.! Snažíte se vést dobrý boj, ale jako ten Sisyfos.

Jiří Josef Čáp,
Praha 8