Až tisíc zaměstnanců a příznivců opery Národního divadla Brno ve středu protestovalo v ulicích Brna proti plánovaným škrtům v tamní kultuře a úvahám, které by mohly vést k dočasnému přerušení činnosti operního souboru. Pochod městem začal u Mahenova divadla.

Protestující se pak zastavili také na náměstí Svobody a Moravském náměstí, postupně se k nim přidávali další lidé. Nakonec se jejich počet podle odhadů vyšplhal až na 1000. Od kolemjdoucích nasbírali organizátoři stovky podpisů pod petici na svou podporu.

Onderka připustil škrty, protesty ale odmítl

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) na odpolední mimořádné tiskové konferenci uvedl, že protesty jsou zatím nedůvodné a předčasné. O míře ani důsledcích úspor podle něj není dosud rozhodnuto.

Připustil však, že příspěvkové organizace, a tedy i divadla, musí počítat se škrty. "Město musí hledat rezervy a bude je hledat ve všech svých příspěvkových organizacích," řekl Onderka.

Podporu vyjádřil i Havel

Brněnskému divadlu Husa na provázku hodlá magistrát v rámci škrtů snížit provozní příspěvek na další roky o 20%. Vedení divadla v čele s režisérem Vladimírem Morávkem tvrdí, že by to znamenalo propouštění a konec uvádění nových inscenací. Zveřejnili proto dokument "Našim zastupitelům", který podepsali bývalý prezident Václav Havel, dramatik Milan Uhde, režisérka Helena Třeštíková, moderátor Jan Kraus, duchovní Tomáš Halík nebo spisovatel Ludvík Vaculík.

"Věřím, že radnice nezabije divadlo, které tak proslavilo Brno," uvedl slovenský režisér Juraj Nvota. Vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon označil činnost divadla Husa na provázku za stěžejní k zduchovnění současného divadelnictví v ČR a prohlásil, že subvencování této scény by měla být nepopiratelná povinnost českého státu.

„To má kultura za to, že byla vždy loajální, nestávkovala, nekřičela po ulicích, nezastavila všechna divadla, nešla do ciziny," glosoval v petici dramatik Karel Steigerwald.

Účastníci protestu nesli transparenty s hesly "Nerušte divadlo, zrušte ředitele" nebo "Chceme divadlo, ne propouštění". Objevily se také velké fotografie primátora Onderky a ředitele divadla Daniela Dvořáka.

Odborářka Hana Procházková z Unie profesionálních zpěváků přečetla prohlášení, podle kterého ředitel divadla ztratil důvěru odborářů a dopustil se "řady manažerských selhání". Odboráři Dvořákovi vyčítají to, že dostatečně nehájí zájmy operního souboru s tradicí dlouhou téměř 130 let.

V ulicích se hrála Libuše a zpíval Verdi

Protestu se zúčastnily i desítky studentů konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, členové jiných brněnských divadel a další umělci. Operní sbor zpíval v ulicích slavné melodie, například z Verdiho Nabucca a Smetanovy Prodané nevěsty. Členové orchestru hráli fanfáry ze Smetanovy Libuše.

Město Brno zvažuje na příští rok až dvacetiprocentní škrty ve všech příspěvkových organizacích včetně divadel.

Úvahy o přerušení činnosti operního souboru se objevují kvůli plánované rekonstrukci Janáčkova divadla, kde opera uvádí většinu svých představení.

Jednání o míře škrtů, podobě úsporných opatření ani opravách divadla ale dosud neskončila. "Mohu slíbit, že se budeme snažit najít co nejméně bolestivé řešení," řekl Onderka. Zatím podle něj není vůbec zřejmé, jak dlouho poslední fáze oprav Janáčkova divadla potrvá, a zda tedy bude nutné činnost opery přerušit.

Nesouhlasí ani studenti

Proti hlasování na snížení dotací příspěvkovým organizacím v Brně se v samostatné proklamaci vyjádřili také studenti JAMU. "Apelujeme, aby byly finanční možnosti města znovu prozkoumány nezávislými odborníky a abyste přehodnotili váš názor na tento návrh, který bude mít v případě prosazení fatální dopad formální i duchovní," napsali studenti v otevřeném dopise členům městské rady.

K situaci se ve středu večer vyjádřel také zastupitelský klub ODS, podle něhož lze ještě dojít k oboustranně přijatelnému řešení. Brněnská ODS se obává změny rozpočtového určení daní, která by Brno připravila o 900 milionů korun, tedy asi desetinu rozpočtu. "Současné, i tak dramatické propady v příjmech městského rozpočtu jsme schopní vyřešit, navrhované 'oloupení' Brna o téměř miliardu by však mělo fatální důsledky," uvedl v prohlášení předseda klubu Libor Šťástka.

Podle kulturní komise se buší do dveří

Odboráři podle vedení Brna šíří nepravdivé nebo neúplné informace. Podle Onderky vytvářejí "virtuální realitu". Město je prý připraveno s kýmkoliv dále jednat.

"Je to bušení do otevřených dveří," řekl o protestech předseda kulturní komise Stanislav Michalík (ODS).

Divadelní odbory už v úterý oznámily, že ředitel Národního divadla Brno Dvořák ztratil jejich důvěru. Dočasné přerušení činnosti by operu podle odborářů nevratně poškodilo.

Dvořák označil kritiku za nedůvodnou. Kritici podle něj nemluví za všechny zaměstnance a nemají dost informací. Dvořáka podpořil také Onderka. Podle něj je správné, že Dvořák připravuje zaměstnance divadla na různé varianty včetně těch "černých".

Podle Dvořáka se o úsporách v Národním divadel Brno stále definitivně nerozhodlo. "Vypracoval jsem dvě krajní alternativy. Někde na úsečce mezi nimi se bude pohybovat výsledné řešení. Na jedné straně je možnost, že si divadlo vezme úvěr. Na druhé straně je nějaká odstávka," řekl v úterý Dvořák. Ústní výpověď z divadla už ale dostalo 51 pracovníků dílen, jejichž zástupci se protestu také zúčastnili.

Protestní akci ve středu večer podpořil i soubor HaDivadlo, soubor také financovaný z brněnského rozpočtu. Podle jeho vyjádření město bere peníze nejslabším obětem, například divadlům, nemocnicím a sociálním organizacím, a přitom na druhé straně financuje velkorysé projekty. "Úmysl vedení města seškrtat dotace příspěvkovým organizacím o dvacet procent nevnímáme pouze jako vážné existenční ohrožení našeho divadla, ale především jako nekoncepční a nevratný zásah do obecného kulturního profilu města, v němž žijeme," stojí v prohlášení dramaturga Jana Havliceho.