Finančně analytickému útvaru ministerstva financí bylo letos 15 let. A jak to tak v době pubertální bývá, je o něm mnohem více slyšet, poněkud nám chlapec za poslední rok zesílil i zhrubl. Získal i novou přezdívku - Kalouskova policie.

Je to právě ministr financí Miroslav Kalousek, pod něhož tento útvar spadá, kdo jako první rozpoznal sílu a moc, jíž de facto nikým nekontrolovaný Finančně analytický útvar (FAÚ) může disponovat. Třeba díky tomu, že má přístup k zajímavým informacím o finančních tocích a takové toky mají dost často mnoho společného s politiky a spřízněnými podnikateli...

I v době všeobecných úspor se útvar letos rozšířil o 10 pracovních míst, nastoupili zkušení bývalí policisté a FAÚ se může chlubit novými úspěchy v šetření podezřelých obchodů či praní špinavých peněz. To by mohla být dobrá zpráva. Jenže ne tak docela. Je to totiž zároveň potvrzení faktu, jak politika promlouvá do vyšetřování závažných trestných činů. A tak zatímco běžná policie až na čestné výjimky nic závažného nevyšetří a zkušení policisté kvůli politickým tlakům zhrzeně odcházejí, FAÚ se v poslední době dobře daří právě proto, že mu potřebné politické krytí nechybí.

Politizaci úřadu potvrzuje i prostý fakt, že širší veřejnost (ale i většina politiků včetně premiéra a jeho blízkých spolupracovníků) se o existenci, pravomocech a možnostech FAÚ dozvěděla až poté, co si analytici posvítili na ministra obrany Alexandra Vondru kvůli podezřelému vyplácení peněz z doby organizace českého předsednictví Evropské unii.

Uvidíme, zda premiér Petr Nečas, který aktuálně hýří aktivitou v boji proti vnitrostranickým odpůrcům, zkusí svůj záběr rozšířit i na "vnitrovládního" oponenta Kalouska a pokusí se splnit, co už veřejně vyhlásil - že FAÚ odebere z pravomoci ministerstva financí a udělá z něj samostatný úřad pod kontrolou premiéra či vlády jako celku. To by teprve v koalici nastalo to pravé dusno.

Robert Břešťan
komentátor týdeníku Ekonom


FAÚ se dobře daří právě proto, že mu nechybí politické krytí.

Související