Koncepci píšeme pro vnuky

(ad: HN 8. 9. 2011)

Autorka komentáře "Jaderné srdce Evropy?" se snaží komentovat mnoho desítek stránek první verze aktualizace Státní energetické koncepce, ale spíš se zdá, že komentovala pár desítek řádek svého kolegy zpravodaje ve stejném vydání.

Nemám jí to za zlé. Ač jsem to jejímu kolegovi napsal, neuvedl, že vedle stávajících tří pravděpodobně vznikne ještě nejméně jeden scénář. Zpravodajský článek se také tváří, jako by HN získaly nějaký tajný dokument - a v komentáři se dokonce píše, že také tajný je. Ale jak by mohl být tajný, když se právě odpoledne před vydáním obou textů projednával na Radě vlády pro energetickou a surovinovou strategii? Co když je to tak, že jde o pracovní materiál, o kterém se vede a ještě nějakou dobu povede odborná diskuse, takže se pravděpodobně změní. V tu chvíli nemá smysl mávat s ním někde na tiskové konferenci, protože pak zase komentátoři napíší, že jsem zveřejnil něco, na čem nepanovala koaliční shoda.

Až dojdeme k nějaké dohodě, jistě ji oficiálně představíme. K detailům pracovních verzí se ale určitě nebudu vyjadřovat. Jedinou věc si ale dovolím říci už teď: odmítám úvahu autorky komentáře o tom, "o co resortu doopravdy jde: tedy o prolomení limitů a o další miliardy pro ČEZ, které oficiálně poputují výhradně na výstavbu jádra". Nikoli. Alfou a omegou, která řídí přípravu aktualizace Státní energetické koncepce, jsou naplnění energetických potřeb země s dostatečnou spolehlivostí, s maximálním rozumně dosažitelným snižováním emisí a s co nejmenšími dopady na vývoj HDP a konkurenceschopnost.

Martin Kocourek

ministr průmyslu a obchodu

Ad: Topolánků gambit

Rád vás čtu, ale musím reagovat na vaše nehorázné tvrzení o "vysokých ziscích" (HN 6.9. 2011). Jako jeden z mála oborů, možná jediný, je teplárenství tvrdě regulováno. Od povolených nákladů ve struktuře ceny, emisních limitů až po "přiměřený" zisk - úzus je tak do 5 %.

Teplárenství je dlouhodobý obor koncepčně i investičně. Sítě, investiční potřeby a možnosti hospodaření se liší město od města. Opravdu si myslíte, že někdo soudný záměrně vyšroubuje cenu tak, aby se mu odběratelé odpojili? Ostatně představa odchodu od centrálních dodavatelů k řešení "co panelák, to plynový kotel a komín" je noční můrou nejen pro mě, ale měla by být noční můrou pro všechny, stejně jako klasický český odezdikezdismus: Dotace EU na nesmyslné projekty spalování biomasy - předražené realizace - nedostatek paliva - to platí kdo? Vámi "bráněný" zákazník. A to ani nevím, co se dá říct k DPH 14, resp.17,5 % - snad jen státní zlodějina. Volná ruka trhu jaksi neumí vybrat daně, takže to sedře z lidí v Havlových "králíkárnách" za dodávky tepla. Opravdu nemám prostor, jak tuto "dardu" do ceny napasovat, než že ji zaplatí odběratel.

Jiří Rýpar, jednatel

Energetické služby města Volary

V rubrice Dopisy a e-maily uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz