Cestovním dietám by prospěla dieta (ad HN 19. 8. 2011)

Autor článku se podivuje nad současnou zákonnou úpravou poskytování stravného při pracovních cestách a daňových dopadů poskytovaných tzv. diet. Ve svých závěrech ale naprosto nesprávně aplikuje platné právní předpisy v dané oblasti.

1. Není pravda, že podnikatelské subjekty si mohou dát do nákladů poskytnuté náhrady ve výši stravného jen do určité výše. Každoročně vydávaná vyhláška MPSV v žádném případě neupravuje horní hranici stravného pro podnikatele. Zaměstnavatel v podnikatelské sféře může ve svém vnitřním předpise stanovit stravné bez omezení.

2. Není pravda, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci v podnikatelské sféře v každém případě, pokud je zaměstnanci zajištěno částečně stravování, stravné krátit. Není tudíž třeba ani falšovat účetní a daňové doklady, jak uvádí autor článku. Zaměstnavatel je totiž povinen krátit jen v tom případě, že krácení ve svém vnitřním předpise předem stanovil, jinak ani krátit stravné nesmí.

3. Není pravda, že podnikatelé si nemohou stanovit vlastní pravidla pro poskytování tzv. diet. Zákoník práce i daňový zákon umožňují v určitých oblastech různé režimy. To zaměstnavatelé nevyužívají, buď proto, že tak se rozhodli, nebo proto, že tyto možnosti neznají. Zaměstnanci naopak o jejich využití, daných zákonem fakultativně, nejsou oprávněni rozhodovat. V konečném důsledku zátěž nákladů vynaložených na náhrady nese zaměstnavatel.

Závěrem dodávám, že pokud se chovají manažeři při pracovních cestách, jak popisuje autor článku, připadá mi jejich vystupování spíše ostudné. Ostudné mi připadá i vyjádření o paní úřednici v posledním odstavci článku. Autora ale omlouvá to, že nezná náplň práce ani povinnosti, ani úroveň znalostí takové kolegyně - paní pokladní u nich ve firmě v oblasti účetních, daňových případně obecněprávních předpisů. Z mé zkušenosti lektorky a daňové poradkyně vím, že jde o velmi schopné, pracovité, chytré a zákonů znalé zaměstnance.

Ing. Helena Ludvíková,
daňová poradkyně

 

Kalousek tátou odborářů

Tento přívlastek si zaslouží každý, kdo pro odboráře udělal něco mimořádného. Kalousek překvapivě netroškaří. Tím, že se spolu se svými vládními spolustraníky rozhodl v době zasedání vlády stávkovat, dává odborovým stávkám punc legitimity, neboť se i z jeho strany jedná o nepřehlédnutelnou snahu paralyzováním chodu vlády dosáhnout svých požadavků.

Zároveň tím dává zapomenout na své frajerské vytahování před Poslaneckou sněmovnou, kde odborářům s rukama v kapsách vyčetl, že zatímco oni nepracují, on hákuje. Odboráři, neváhejte a chovejte se jako váš nový táta a za použití občanské neposlušnosti společně s ním paralyzujte chod této vlády. Když dva dělají totéž, tak to prostě je totéž.

František Štván,
arma.us@seznam.cz

V rubrice Dopisy a e-maily uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz