Sazka včera poprvé natvrdo oznámila, že nemá na výplatu lednového stomilionového jackpotu. Navíc požádala prozatímního insolvenčního správce Josefa Cupku o posvěcení žádosti, ve které chce po ministerstvu dočasné pozastavení loterijní i neloterijní činnosti. Tedy "pauzu" ve fungování firmy, dokud se nevyřeší problémy s jejím financováním.

Sazka nyní vyplácí jen výhry do půl milionu korun. U vyšších odkazuje na jistotu, kterou má složenou pro tyto účely u ministerstva financí.

Vážné finanční problémy největší české loterijní společnosti trvají už čtvrt roku. Od prosince už neplatí ty největší ze svých dluhů.

Pomoci jí mají podle plánů vedení i majoritního akcionáře finančníci z Penty a přítel generálního ředitele Aleše Hušáka Martin Ulčák a jeho firma E-Invest. Sazka tvrdí, že smlouva o dvouapůlmiliardovém úvěru s nimi je jedinou možností řešení problémů firmy.

Sazka má totiž problémy s hotovostí. Kvůli jejím potížím lidé méně sázejí. Ještě loni Sazka podle zdrojů HN běžně udržovala normální týdenní hotovostní tok mezi 200 až 250 miliony korun. Nyní je to přibližně sto milionů. V posledních týdnech klesl obrat o třicet procent. K sázení se totiž nevracejí příležitostní hráči, které by za normálních okolností lákal velký jackpot.

Včera proběhla i valná hromada loterijní společnosti. Minoritní akcionáři chtěli změnit stanovy tak, aby do Sazky mohl vstoupit případný nový investor. Zároveň chtěli odvolat generálního ředitele Aleše Hušáka. Ani jeden návrh ale valná hromada neschválila.

Jednání ale bylo bouřlivé. Šéf Sazky Hušák byl po něm hospitalizován v nemocnici. A odboráři Sazky vyhlásili stávkovou pohotovost.

 


NEMOCNÝ MUŽ
Aleš Hušák skončil po valné hromadě Sazky v nemocnici.
FOTO: ARCHIV HN