Stovky soutěžících týmů, desítky zastoupených států a disciplíny jako rozhodčí řízení a mezinárodní právo veřejné. Tak vypadají právnické "olympiády", tedy mezinárodní soutěže studentů práva. V Česku se často kritizuje přílišná teoretičnost vzdělávání a nedostatečná jazyková připravenost absolventů. Právě tzv. moot courty, tedy soutěže v simulovaném jednání, tyto nedostatky doplňují.

V současné době na světě dominují takové soutěže dvě: Jessup a Willem C. Vis International Arbitration Moot (Vis moot). V posledních letech se obou účastní i týmy českých univerzit. "Studenti musí o problému přemýšlet, vyhledávat samostatně právní informace a právo aplikovat na konkrétní případ," říká profesor Pavel Šturma, rozhodce národního kola soutěže Jessup.

Oběma soutěžím je společné, že se v nich utkávají nejlepší studenti většiny renomovaných právnických fakult na světě. V soutěžích tak lze srovnávat kvalitu přípravy, ale současně i kredit jednotlivých právnických fakult. Úspěšní absolventi těchto soutěží se nemusejí obávat toho, že by si nedokázali v budoucnosti najít pracovní místo. Jak ostatně potvrzují i oslovení odborníci z řad advokátních kanceláří, které soutěže podporují a které na soutěžích hledají talenty. Těm pak nabízejí pokračování spolupráce i v zaměstnaneckém poměru.

"Účast na soutěži jim dá určitý základ a přístup k tomu, jak se pracuje s fakty a právní argumentací v mezinárodních sporech," říká Robert Klenka, právník BBH. "V minulém ročníku jsme takto sami oslovili jednoho z účastníků soutěže s možností další spolupráce," dodává.

"Účast studentů na soutěži zcela jistě zvyšuje jejich cenu na trhu. Ti, kteří se v příslušném oboru práva pohybují, jednoznačně vnímají, kdo již soutěž v minulosti absolvoval a kdo nikoliv," říká i Alexandr Mareš, člen předsednictva Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

Bohatší advokátní kanceláře si mohou dovolit "soutěžit" o nejtalentovanější studenty, budoucí právníky, a podporou aktivit rozvíjet jejich talent. Národní kolo soutěže Jessup v ČR tak zastřešuje kancelář White & Case.

V soutěži Vis moot jsou partnery týmu Právnické fakulty Univerzity Karlovy kanceláře Pokorný/Wagner & spol. nebo BBH, tým právnické fakulty Masarykovy univerzity podporují kanceláře Clifford Chance a Rowan Legal. Pražský tým tak dostává podporu v řádech sta tisíc, u brněnského jde o desítky tisíc korun. Tato podpora se vztahuje na celý tým, který se většinou skládá ze čtyř až deseti studentů. Studenty podporují i jejich domovské univerzity.

Na soutěžích se řeší problémy z praxe

V případě obou soutěží musí studenti své názory obhajovat před tribunálem složeným ze špičkových expertů ve svém oboru. Do Vídně, kde se každoročně koná finále soutěže Vis moot, se takto sjede téměř tisíc odborníků z celého světa a na platformě soutěže se řeší většina aktuálních problémů současné mezinárodní praxe rozhodčího řízení. Právníci zároveň využívají setkání i k rozšiřování obchodních sítí a kontaktů.

Vladimír Petrus, partner Clifford Chance, upozorňuje, že mu u současných studentů práv schází zejména schopnost argumentovat, diskutovat, obhájit svůj názor, nemluvě o jazykových schopnostech.

Právě tyto dovednosti a chápání problémů praxe představují podle něj základní předpoklady pro výkon právnické profese. V tomto jej doplňuje i advokát Radek Pokorný, který u studentů hledá vždy to, aby jeho budoucí kolega uměl anglicky, nebyl líný a byl "lidsky inteligentní". Právě mezinárodní soutěže podle Pokorného tyto předpoklady u studentů rozvíjejí. Účastí v soutěži se studenti vyčlení ze šedivé masy svých kolegů, říká. Zbytek dle Pokorného naučí studenty praxe.

Přínos soutěží pro budoucí kariéru potvrzuje i Shraddha Deshmuk, která se umístila se svým týmem z univerzity v indickém Pune na 2. místě na Vis mootu v ročníku 2008/2009. "Po konci soutěže jsem dostala několik nabídek stáží a úspěch v soutěži mi velice pomohl s přijetím na Oxford University," říká.

Mzdy absolventů se výrazně liší

Každý ze studentů práv má však kromě účasti v soutěži i mnoho dalších možností, jak se zvýraznit v očích budoucího zaměstnavatele. Absolventi mohou svou cenu na trhu zvýšit publikační činností, studiem v zahraničí nebo účastí na letních školách. "Zásadní je pro mě vědět, že absolvent nějakým způsobem pracuje a ve svém volném čase jen nechodí do hospody a neotáčí do sebe piva," říká Pokorný.

Všichni advokáti, které HN oslovily, se shodují na tom, že u absolventů hledají především znalost cizích jazyků, kdy angličtina se už považuje za standard, a současně předchozí praxi.

Z pohledu nástupních mezd existují v Česku u absolventů práv diametrální rozdíly. Zaměstnanec nastupující v malé advokátní kanceláři mimo Prahu obdrží průměrně mzdu ve výši osm až 14 tisíc korun. Na soudech je to podle nařízení vlády o něco více, a to v rozpětí zhruba od 17 do 20 tisíc korun. Z této škály se vymykají velké české a zahraniční advokátní kanceláře, kde se nástupní mzda pohybuje přibližně ve výši 25 až 55 tisíc korun.

Absolvování soutěží samozřejmě automaticky neznamená zvýšení platu, ale téměř jistě představuje pro absolventy možnost volby, kam se budou jejich budoucí kroky ubírat.

Pozn.: Autor článku je současně koučem týmu Právnické fakulty Masarykovy univerzity

 

47 000 Kč

může představovat rozdíl v nástupní mzdě absolventů právnických fakult zaměstnaných v Česku. V posledních letech ale i trh právnických služeb zasáhla finanční krize a jen několik málo advokátních kanceláří si dokázalo zachovat výši platů z předchozího období.

 

Mezinárodní soutěže studentů právnických fakult