Na bývalého místopředsedu vlády pro evropské záležitosti zaútočil i Mirek Topolánek. "Zvláštní je, že tehdy se nikdo neozval," brání se Alexandr Vondra.

HN: Expremiér Mirek Topolánek řekl, že vás vláda za předražené služby několikrát kritizovala. Je to pravda?

To není samozřejmě pravda. Dokud ta vláda existovala, tak toto neprojednávala. Řešila průběžně rozpočet, dělaly se korekce, protože tam bylo navýšení počtu summitů.

HN: Takže žádná silná kritika?

Ne, nic takového se nedělo. Ani náhodou.

HN: A čím si potom vysvětlujete, že to Topolánek říká?

Nechci nikoho obviňovat. Ale samozřejmě nějaké vysvětlení mám. O každém výdaji k předsednictví měla vláda a ministerstvo financí podklady průběžně. Všechny smlouvy se posílaly na antimonopolní úřad. Byla to rámcová smlouva a bylo evidentní, že náklady rostou, jak se mění počet zasedání a jejich specifikace. Nikdo s tím neměl zkušenosti. Celou dobu se nic nedělo, všichni to akceptovali, žádné smrtící hádky kolem toho nebyly. Celé to začalo tím, že jednoho dne loni v září finance poslaly kontrolu na úřad vlády.

HN: Když za to vy nenesete odpovědnost, tak kdo?

Tyhle věci šly úplně mimo mě. Nebyl jsem správcem rozpočtové kapitoly. Mně Jan Novák (tehdejší šéf Úřadu vlády - pozn. red.) ujistil, že to takhle nejde, že to musí dělat on. Pak se dá dopočítat, kdo byl kamarád s kým.

HN: Říkal jste ale, že smlouva s firmou Promopro musela být, protože ta měla exkluzivitu s Kongresovým centrem. Ředitel KCP ale říká, že to není pravda, že nic nebránilo tomu, aby tam pracovala i jiná firma.

Tak to já nevím, oni mně říkali něco jiného. Znovu říkám, já jsem tu smlouvu neviděl, neúčastnil jsem se vyjednávání ani jsem nic nepodepisoval. Vyžádal jsem si to až teď, když už několik měsíců vím, že tohle má přijít. Z toho, co jsem si já dohledal, byla exkluzivita nějak doložená, uznal to i antimonopolní úřad.

HN: Někdo odhadl, že se od Promopro nakoupí služby za 80 milionů. Muselo být ale jasné, že to je málo, ne?

Nebyla tam žádná částka. Vždyť si tu smlouvu vyžádejte na Úřadu vlády, já ji mám, ale co bych vám ji dával. Já s tím přece nemám nic společného. Tam žádná částka není, je to rámcová smlouva bez limitu.

HN: A proč se nevypsal tendr?

Co já jsem se ptal lidí, kteří to řešili, tak ti se prý několik měsíců zabývali tím, zda se k tomu dá udělat tendr. Byl mezi nimi právník David Mlíčko, to je spoluautor zákona o veřejných zakázkách. Nešlo to a byly dva důvody. Předně tam byl vztah Promopro ke Kongresovému centru, který je, podle toho, co vím, potvrzený nějakými dokumenty.

HN: Znáte se s manželi Veselými, jimž Promopro patří?

S ní se neznám vůbec, jeho jsem viděl asi dvakrát, když se dělal summit NATO. Teď jsem s ním ale nebyl vůbec v kontaktu, v roce 2008 jsem s ním ani nic nedojednával.

 

ŽÁDNÁ KRITIKA
Kvůli rozpočtu předsednictví mě vláda nekritizovala, říká Vondra.
FOTO: ČTK