Politické strany nesmějí nabízet voličům peníze za to, že jim dají svůj hlas. Včera odpoledne to prohlásili soudci Ústavního soudu.

Je to průlomový verdikt. V podstatě totiž zavádí nové pravidlo, které v Česku chybělo. Ve volebním zákoně napsané není a před nedávnem se ukázalo, že civilní soudy, přinejmenším jeden, jsou schopny uznat nakupování hlasů jako legální prostředek.

Voličská korupce není v Česku výjimečná. Provázela řadu dosavadních voleb. Ale loni na podzim propukla v některých městech naplno. Především v patnáctitisícové Krupce na Teplicku. Tamní volby do obecního zastupitelstva Ústavní soud včera kvůli uplácení voličů zrušil.

"Uvažoval jsem i o tom, že bych do odůvodnění napsal, že takováto absence politické kultury by byla možná snad pouze ve westernovém příběhu o bandě zlosynů," řekl po vynesení verdiktu ústavní soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Tři stovky za hlas

Existují fotografie a videozáznamy prokazující, že v Krupce byli lidé sváženi k urnám už s vyplněnými hlasovacími lístky. Podle řady svědectví stál jeden hlas 300 korun. Rozdávaly se ale i třeba slevové kupony do supermarketu. Nelze přesně identifikovat, kdo přesně voliče korumpoval. Volby v Krupce nicméně vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Na uplácení voličů si naopak stěžovala ODS, Věci veřejné a další nezávislí kandidáti.

O nakupování hlasů v Krupce se vědělo už v průběhu voleb. Policisté a městští úředníci byli ale bezradní. Podle svých slov si nebyli jisti, jestli mohou takové počínání trestat. Stejně na tom byly úřady i v dalších městech, kde se voličská korupce objevila.

Jasno v celé věci neudělal ani Krajský soud v Ústí nad Labem, který v listopadu řešil stížnost na volby v Krupce. "Krajský soud shledal, že uplácení, tedy chování se obchodně tržním způsobem, není porušením volebního zákona," zněl verdikt ústeckého soudu.

Právě za tento výrok včera ústavní soudci své kolegy z Krajského soudu v Ústí řádně zkritizovali. Především pro to, že své rozhodnutí pojali naprosto formalisticky. "Krajský soud konstatoval, že jednání, kdy je za příslib volby nabízen voličům finanční obnos, by sice bylo možné považovat za nečestné a nepoctivé, ale že tento zákaz se vztahuje pouze na volby do Parlamentu České republiky. (...) Takové posouzení věci neobstojí. Smyslem voleb do obecního zastupitelstva není dražba funkcí. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá," míní ústavní soudci.

Čekání na Prahu

Pro Krupku to znamená nové volby. Termín není jasný. Ministerstvo vnitra, které ho vyhlašuje, musí počkat na nový rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ten se musí řídit rozhodnutím Ústavního soudu.

Krupka navíc nemusí být jediným městem, kde se budou volby opakovat. Ústavní soudci mají na stole obdobné stížnosti z Českého Těšína, Havířova nebo Brna-Líšně.

S ještě větším napětím se ale čeká verdikt Ústavního soudu o komunálních volbách v Praze. I ty mohou být zrušeny. Primátor Bohuslav Svoboda z ODS si kvůli tomu zatím raději ani nezařídil kancelář. Soudci musí rozhodnout, jestli to, jak ODS v minulém období rozdělila volební okrsky, neodporuje principům férové volební soutěže. Malé strany to totiž připravilo o velmi mnoho hlasů.