Český lyžař Ondřej Bank obsadil 10. místo v superkombinaci Světového poháru ve švýcarském Wengenu a dostal se potřetí v sezoně do elitní desítky. Závod vyhrál Chorvat Ivica Kostelič před domácím Carlem Jankou, jenž na vítěze ztratil v součtu sjezdu a slalomu 58 setin. Třetí pozici obsadil s mankem 1,34 sekundy Nor Lund Aksel Svindal. Bank měl ztrátu 2,26 sekundy.

Český lyžař předvedl výborný výkon ve sjezdu, v němž obsadil dvanáctou pozici s odstupem 1,61 sekundy na nejrychlejšího Christofa Innerhofera z Itálie. Ten druhé kolo pokazil a skončil čtvrtý. Také Bankovi se slalom nevydařil podle představ, předvedl v něm desátý čas s odstupem 1,61 sekundy na nejrychlejšího Kosteliče. Chorvatský lyžař si vítězstvím upevnil vedoucí příčku v průběžném hodnocení Světového poháru.

Sjezd byl lepší než slalom

"Se sjezdem jsem spokojený tak na 80 procent, protože v tréninkách jsem jezdil ještě trochu lépe, ale teď jsem to v určitých částech trochu podržel a jel na jistotu," řekl ČTK Bank. "Ale jinak to byl kvalitní výkon a dobře rozjetý závod," prohlásil. Ze slalomu však velkou radost neměl. "Udělal jsem dole dvě tři malé chyby a jak to bylo na rovině, tak jsem tam hrozně ztratil," kritizoval se.

Bank prožívá životní sezonu. V elitní desítce byl dosud v kariéře pouze šestkrát, z toho čtyřikrát v kombinačním závodu. Nejlépe letos skončil pátý v obřím slalomu v Alta Badii. "Myslel jsem po sjezdu tak na šesté místo, ale i tohle je super, je to přede mnou samý olympijský vítěz a podobně," byl nakonec spokojený. "Škoda toho slalomu, protože při tomhle vedru, co tady panuje, byla trať už hodně rozbitá a nedalo se to," řekl.

Při sjezdu si prožil horkou chvilku. Při jednom ze skoků vyletěl hodně vysoko a po dopadu měl problémy, aby nespadl. "Bylo to tak rychlé, že jsem hned věděl, že to je v pohodě. Ale bylo to jen kousek od velkýho průšvihu," přiznal Bank. V tréninku jezdil úmyslně pomaleji a při tomto skoku takřka vůbec nelítal vzduchem. "Takže teď mě to trochu překvapilo, trochu se mi rozjely lyže, ale neovlivnilo mě to," uvedl.

Bank sobotní sjezd vynechává, pojede až nedělní slalom

Sobotní sjezd speciál ve Wengenu vynechá, třebaže jeho cílem je letos bodovat ve všech disciplínách a právě body ve sjezdu mu jako jediné chybí. Chce si ale odpočinout a soustředit se na Kitzbühel příští týden, kde před dvěma lety upadl na závěrečném skoku a přivodil si otevřenou zlomeninu holenní kosti, kvůli níž skoro dva roky nezávodil.

"V plánu jsem tady sjezd původně neměl, ale po těch tréninkách jsem o tom začal přemýšlet," uvedl Bank. Nakonec tu myšlenku zavrhl. "Nemám sílu, jsem vyčerpanej. Nebudu riskovat, odpočinu si a našetřím síly. Chci se prosadit ve slalomu," řekl směrem k nedělnímu závodu.

Další Čech na startu Martin Vráblík obsadil ve sjezdu poslední 48. místo, ale nakonec získal své první dva body do letošního Světového poháru za 29. místo i proto, že obě kola dokončilo 30 lyžařů. Vráblík ztratil na vítěze 11,61 sekundy.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko) - superkombinace muži:
1. Kostelič (Chorv.) 2:40,44 (1:47,65+52,79), 2. Janka (Švýc.) 2:41,02 (1:46,79+54,23), 3. Svindal (Nor.) 2:41,78 (1:48,14+53,64), 4. Innerhofer (It.) 2:41,97 (1:46,69+55,28), 5. Raich (Rak.) 2:42,06 (1:48,64+53,42), 6. Miller (USA) 2:42,12 (1:47,84+54,28), 7. Theaux (Fr.) 2:42,13 (1:47,22+54,91), 8. Jansrud (Nor.) 2:42,29 (1:48,84+53,45), 9. Ligety (USA) 2:42,43 (1:49,07+53,36), 10. Bank 2:42,70 (1:48,30+54,40), ...29. Vráblík (oba ČR) 2:52,05 (1:55,52+56,53).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 36 závodů): 1. Kostelič 604, 2. Svindal 495, 3. Zurbriggen (Švýc.) 439, 4. Walchhofer (Rak.) 409, 5. Ligety 408, 6. Raich 389, ...22. Bank 166, 77. Trejbal (ČR) 26, 130. Vráblík 2.