Americký finanční ústav Bank of America vyplatil 2,8 miliardy dolarů (asi 52,6 miliardy Kč) hypotečním agenturám Freddie Mac a Fannie Mae. Ty si stěžovaly, že jim největší americká banka v době finanční krize prodala nekvalitní hypotéky. Mohlo by to znamenat, že bance už se brzy podaří zastavit obrovské ztráty, které jí způsobila právě vysoká angažovanost na realitním trhu.

Investoři se dlouho obávali, že Bank of America bude muset vynaložit miliardy dolarů, aby koupila zpět hypotéky, které prodala investorům, když byl realitní trh v USA na vrcholu. "Myslím, že v roce 2011 by se mohla celá ta záležitost snad vyřešit," řekl hlavní analytik bankovního sektoru ve společnosti Nuveen Investments Alan Villalon.

Zpráva se příznivě odrazila na kurzu akcií Bank of America, které během obchodování v New Yorku vykazovala růst o více než šest procent, a dostaly se tak nejvýše od loňského srpna. Dohoda s hypotečními agentury posílila spekulace, že stejnou cestou půjdou i další banky, takže prudce zpevnily i kurzy akcií bank Citigroup a JPMorgan Chase & Co.

Freddie Mac a Fannie Mae patří do kategorie podniků označovaných jako GSE (government sponsored enterprises). To znamená, že vláda je podporuje, ačkoli státní podniky v pravém slova smyslu to nejsou. Agentury mají akcionáře jako soukromé společnosti a léta se s jejich akciemi obchodovalo na burze. Kvůli potížím ale byly z burzy staženy a dnes zůstávají pouze na mimoburzovním trhu.

Úspěšnými dohodami problémy nekončí

Bank of America upřesnila, že na účet Freddie Mac převedla 1,28 miliardy dolarů. Ukončila tím současné spory a zároveň si zajistila, že agentura už proti bance nebude vznášet žádné nároky ani v budoucnu. Na účet Fannie Mae banka odeslala 1,34 miliardy dolarů a přiznala určité zápočty, aby se tak dostala na dohodnutou sumu odškodného 1,52 miliardy dolarů.

I když se Bank of America s hypotečními agenturami dohodla, jak vzájemný spor vyřešit, neznamená to, že tím automaticky skončí veškeré její potíže. Naopak je pravděpodobné, že až 21. ledna zveřejní výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí loňského roku, lze očekávat už druhou čtvrtletní ztrátu v řadě.

Před pondělním oznámením dohody, analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že ústav vykáže za čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 25 centů. Po zveřejnění dohody začali analytici odhady upravovat a třeba analytik Jeff Harte z makléřské společnosti Sandler O'Neill už nečeká zisk 20 centů, ale ztrátu 20 centů.