"Relativní" politické příměří ve sporné otázce poválečného vysídlení sudetských Němců z Československa, umožní historicky první oficiální návštěvu bavorského premiéra. Česká republika se tak 19. a 20. prosince dočká přelomového okamžiku, kdy nynější premiér sousední největší německé země Horst Seehofer, přicestuje do Česka. Návštěvu ve středu oznámily bavorská i česká vláda.

Seehofer přicestuje do Česka na Nečasovo pozvání a v Praze se také mimo jiné setká i s českým premiérem. Jednání obou mužů se uskuteční 20. prosince dopoledne. Další body programu šéfa bavorské vlády budou prý oznámeny později.

Zatímco hospodářská, dopravní, policejní či jiná odvětvová spolupráce mezi ČR a Bavorskem dlouhodobě funguje bez problémů, dosavadní snahy o oficiální návštěvu bavorského premiéra v Česku ztroskotávaly.

Důvodem byly zejména rozdílné pohledy obou stran na takzvané Benešovy dekrety, na jejichž základě byla asi třímilionová německá menšina v Československu po druhé světové válce zbavena občanských práv a majetku. Vysídlení Němců pak zpečetily dohody vítězných mocností.

Spáchané křivdy jsou hudbou minulosti

Bavorští premiéři jsou patrony sudetských Němců a právě z Mnichova v minulosti opakovaně zaznívaly výzvy ke zrušení dekretů československého prezidenta Edvarda Beneše.

Vztahy mezi Českem a Bavorskem byly poměrně chladné zejména v době, kdy v čele největší německé spolkové země stál od roku 1993 do roku 2007 Edmund Stoiber. Ten byl znám svými razantními požadavky na českou vstřícnost vůči vysídleným sudetským Němcům a zrušení Benešových dekretů.

Stoiberův nástupce Günter Beckstein měl sice velkou snahu Česko navštívit, ale po volebním neúspěchu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v roce 2008 se funkce šéfa bavorské vlády vzdal a do Prahy už přijet nestihl.

Česká vláda považuje otázku Benešových dekretů za uzavřenou a otvírat ji nechce i s odvoláním na česko-německou deklaraci z roku 1997. V ní Praha a Berlín vyjádřily lítost nad utrpením, jež si oba národy v minulosti navzájem způsobily, ale zároveň se shodly, že spáchané křivdy náležejí minulosti.

Seehofer oznámil svůj záměr přicestovat letos oficiálně do Prahy na květnovém sudetoněmeckém srazu v Augsburgu. Současně tehdy prohlásil, že s sebou vezme i zástupce Sudetoněmeckého krajanského sdružení, které je střechovou organizací Němců vysídlených po druhé světové válce z českého území. Ti se již roky domáhají zrušení poválečných prezidentských výnosů, které považují za protiprávní.

Premér Nečas při své srpnové návštěvě Berlína ale uvedl, že nevidí smysl Seehoferovy cesty do Prahy, pokud by tam bavorský premiér chtěl jednat jen o Benešových dekretech. Má-li se uskutečnit, musí být orientována na budoucnost stejně jako celé česko-německé vztahy, vzkázal tehdy do Mnichova.

Podle agentury DPA se na Seehoferově návštěvě České republiky "v Mnichově, Berlíně a Praze dlouho v zákulisí pracovalo".