Praha je na první pohled ve skvělé kondici, je pátým nejbohatším městem Evropy podle HDP. Pod povrchem ale mnoho věcí drhne. Například: miliardy korun leží nečinně v 3500 bytech, které jsou nově postavené, ale prázdné. Nikdo je nechce kupovat. Ročně se v Praze postaví přibližně čtyři tisíce bytů.

"Hodnotu dokončených a neprodaných bytů v Praze odhaduji na deset až jedenáct miliard korun," uvedl Filip Endal, analytik společnosti Deloitte. Tyto peníze chybí developerským firmám nejen pro rozvoj dalších projektů, ale i pro bezproblémové splácení úvěrů.

Firmě Sekyra Group tak zahálí 1,3 miliardy korun za 210 neprodaných bytů. Peníze by se hodily pro urychlení příprav výstavby na Rohanském ostrově - například na změnu projektu, který má podle usnesení nové magistrátní koalice obsahovat více zeleně. Firmě Lighthouse Group chybí 1,3 miliardy korun za 205 neprodaných bytů. Developer, jehož akcionáři jsou Deutsche Bank a skupina polských a izraelských investorů, by je potřeboval na splacení 15 % úvěru na projekt Prague Marina.

Nejpomaleji jdou na odbyt byty v Central Parku Praha. Rok po kolaudaci nejsou dvě třetiny z 540 bytů prodané. Už při kolaudaci bývá přitom běžný projekt vyprodaný ze dvou třetin, úspěšný z devadesáti procent.

Příčinou malého zájmu o některé dokončené byty jsou jejich vysoké ceny. Jsou průměrně o třetinu vyšší než ceny projektů, které se začínají stavět letos. Lidé proto raději koupí byt "na papíře" a rok dva počkají, než se postaví.

 

Tři pražské projekty, v nichž je utopeno nejvíce peněz


Central Park Praha

- Developer: CP Praha, dceřiná firma fondu CEE Property Development Portfolio, jehož pětinovým akcionářem je Česká spořitelna
- Celkem 540 bytů
- Kolaudace proběhla v roce 2009
- Neprodáno 360 bytů za 2,548 miliardy Kč bez DPH*
- Průměrná cena neprodaného bytu 7,07 milionu korun

* Odhad HN, firma kvůli prodejní taktice nezveřejňuje ceny všech, ale jen části neprodaných bytů.

 


Rezidence Korunní

- Developer: Sekyra Group
- Celkem 270 bytů
- Kolaudace proběhla v listopadu 2010
- Neprodáno 135 bytů za 1,118 miliardy Kč bez DPH
- Průměrná cena neprodaného bytu: 8,28 milionu korun

 


Zelené město

- Developer: Lighthouse Group
- Celkem 432 bytů
- Kolaudace proběhla v roce 2010
- Neprodáno 130 bytů za 758 milionů Kč bez DPH
- Průměrná cena neprodaného bytu: 5,83 milionu korun

 

Zdroj: developeři