Zdejší jazyky měly většinou původ v lidové latině římských provincií Hispania Citerior a Hispania Ulterior, od 8. století se do nich na jihu ještě přimíchala arabština, takže každý kraj hovořil jinak: na jihu vládly dialekty ovlivněné arabštinou neboli mozarabština, severněji bylo slyšet kastilštinu, katalánštinu, asturštinu, aragonštinu a galicijštinu.

Castilla y León, kolébka španělštiny

Antonio de Nebrija, filolog a humanista a především autor první španělské gramatiky, si vybral jako základ pro svou stěžejní práci kastilštinu. Jeho spis Gramática de la lengua castellana uzřel světlo světa v kastilské Salamance právě v tom roce, kdy Kolumbus objevil Ameriku, tedy 1492. Svou knihu, mimochodem byla to první gramatika lidového jazyka v Evropě, ještě v roce 1495 doplnil prvním latinsko-kastilským slovníkem. A od 16. století už se namísto kastilština říká španělština neboli jazyk lidí, žijících ve sjednocených španělských královstvích.

Dnes je španělština po čínštině a angličtině třetím jazykem na světě co do počtu lidí, kteří jí hovoří, a druhým z hlediska počtu lidí, jejichž je mateřským jazykem. Španělsky se mluví v 21 zemích světa. Pravda, samotní Španělé používají kromě "hlavního" jazyka také další řeči a dialekty. Regionální jazyky jako např. katalánština, galicijština či baskičtina mají ve Španělsku status oficiálních jazyků.

V autonomním společenství Castilla y León se čistá "kastilština" ozývá na každém kroku, kam jinam se tedy vydat za výukou španělštiny než do této části Španělska. Sídlí zde mimo jiné i 13 škol sdružených v prestižní organizaci FEDELE: 1 v Ávile, 1 ve Valladolidu a 11 v Salamance.

Ávila - město historie a vzdělanosti

Ávila leží v 1131 metrech a je hlavním městem nejvýše položené španělské provincie Ávila. Je známá především působením svaté Terezie Ježíšovy a pyšní se středověkými kamennými hradbami. Jejich počátek sahá do 11. století a jejich původní účel byl chránit španělská území před Maury. Když v pozdějších stoletích nebezpečí zvenčí pominulo a městu začaly být hradby těsné, tehdejší měští radní se usnesli, že se rozšiřovat bude, ale za hradbami, ty že zůstanou zachovány.

Prof. Dr. Rainer Rutkowski je ředitelem jazykové školy IEMA (Instituto Espanol Murallas de Ávila), nacházející se v historické části města: "Škola byla založena v roce 1989. Byl jsem jedním ze zakladatelů a místo pro školu jsme vybrali velmi dobře: Ávila je historické město zapsané na seznamu pokladů lidstva a naše škola se nachází v jejím centru. Ávila je ideálním místem pro výuku španělštiny, ve městě je všude slyšet ve své nejčistší podobě. IEMA nabízí studium studentům z celého světa, v poslední době zaznamenáváme velký zájem Číňanů, ale studují tu i Němci, Angličané, Američané... Studenti z ČR se tu objeví tak jednou za dva roky, jsou spíše výjimkou. Naši profesoři, kteří jsou pouze Španělé a převážně Kastilci, neučí své žáky jen hovořit gramaticky správně, ale zasazují jazykové znalosti do reálného kontextu, studenti poznávají místní kulturu, historii, život španělské společnosti. Mladí lidé se setkávají se svými vrstevníky, baví se o aktuálních věcech - to je nejlepší cesta, jak se naučit opravdu "živou" španělštinu. Máme specializované kurzy pro různé profesionální skupiny, například pro lékaře." V roce 1999 získala škola poprvé prestižní certifikát kvality CEELE udělovaný Univerzitou v Acalá de Henares v Madridu a od té doby jej stále obnovuje. V roce 2002 prošla IEMA úspěšně i zkouškami kvality Instituto Cervantes. "Studenti se tu učí praktické španělštině, bydlí a stravují se v rodinách, poznávají zdejší zvyky a tradice, mají možnost cestovat. Jsme malá škola, studentů nemáme mnoho, vyučujeme po celý rok s výjimkou svátků. Studují u nás mladí i lidé nad 50, mohou se hlásit i ti, kteří nemají ani základní znalosti jazyka. Studenti tvrdí, že co by se doma učili tři měsíce, tady zvládnou za týden, a to nejen díky vynikajícím pedagogům, ale i atmosféře, která v naší škole panuje."

Budova školy pochází ze 12. století, ale její vybavení je zcela současné, nechybí audiovizuální technika, počítače a další technické vymoženosti obohacující a usnadňující výuku.
www.iema.com

Univerzitní město Salamanca

Salamanca je hlavním městem stejnojmenné provincie. V roce 1218 byla výnosem Alfonse IX. de León zřízena zdejší univerzita, která je jednou z nejstarších v Evropě a nejstarší funkční univerzitou ve Španělsku. Na svou cestu se v tomto městě připravoval Kryštof Kolumbus i Hernán Cortés. Žije zde přibližně 160 000 obyvatel a k tomu kolem 70 tisíc studentů. Salamanca je zkrátka město vzdělanosti a mladých.

Laura González Valiente je ředitelkou jazykové školy Lingua Globe, založené v roce 1998. "Naše škola se nachází v historickém centru města, pět minut od plaza Mayor. Budovu jsme zrekontruovali tak, aby u nás mohli studovat i lidé hendikepovaní. Máme nejmodernější technické vybavení v učebnách, příjemné prostory pro odpočinek, přístup na internet je zdarma. Pořádáme kurzy pro dospělé, profesionály i pro rodiny, vyhlášené jsou naše programy obchodní či lékařské španělštiny nebo španělštiny pro seniory. Využíváme moderní audiovizuální pomůcky při nácviku výslovnosti, kombinujeme teorii s praktickou výukou v reálných situacích.

Máme specializované třídy pro začátečníky, profesoři sice hovoří jenom španělsky, ale zvolna a zřetelně, takže i začátečníci rozumí, i když jazyk zatím neznají. Myslím, že většina škol v asociaci používá velmi dynamické metody výuky typu "mluv bez ohledu na chyby, které děláš". Chodíme například se studenty na tržnici a pak se ptáme: co jsi viděl, co tam mají, kolik stojí kilo toho či toho, je to dynamická, kreativní výuka. Skupiny jsou většinou po osmi lidech. Naše kurzy pro seniory jsou přínosem pro učitele i žáky, protože komunikace je vzájemná a obohacující."

Lingua Globe má akreditaci Instituto Cervantes, která je zárukou kvality všech jejích programů. Studentům zajišťuje i ubytování buď v rodinách, nebo ve studentských ubytovnách či hotelu.
www.lingua-globe.com

Škola don Quijote, založená v roce 1989, se nachází v samém srdci historického centra města. Budova, ve které sídlí, pochází z 16. století a kromě učeben a ubytovací kapacity je tu ještě příjemná kavárna a stinná zahrada. Ředitelkou je Caridad Santana Sánchez:

"Naše kurzy jsou vždy přizpůsobeny úrovni znalostí konkrétního uchazeče, vycházíme ze systému 6 labelů podle kritérií Instituto Cervantes. Ve skupinách bývá od pěti do osmi žáků. U nás se studenti učí skutečně "živé" španělštině a k tomu navazují přátelství s lidmi z celého světa."

"Je to pravda," potvrzuje Michael Šmolc, student gymnázia v Českém Krumlově, který si školu don Quijote našel na internetu a vydal se do Salamancy na tříměsíční kurz. "Ve třídě mám Holanďanku, Angličana, Švýcarku, Němku, Američana, Korejce... spojuje nás jen ta španělština. První měsíc byla výuka skutečně intenziví - 6 hodin gramatiky plus jedna hodina kultury denně, další dva měsíce jsou volnější (4 hodiny gramatiky plus 1 hodina kultury). Španělsky hovořím vlastně pořád, bydlím v rodině u velmi milé paní, která mi vaří typická španělská jídla. Na střední škole se učím španělštinu druhým rokem, ve Španělsku jsem poprvé. Jako jediný Čech ve škole mluvím jen španělsky, když je nejhůř, pomáhám si němčinou nebo angličtinou. Domovské gymnázium mi umožnilo individuální plán, ročník jsem uzavřel o měsíc dříve než ostatní, proto tu teď mohu trávit celé tři měsíce. Rozhodnout se, kterou školu si vybrat, není jednoduché, je jich tu hodně dobrých a nejsou levné, ale na to se člověk musí připravit, chce to trochu odvahy vydat se sám do ciziny na tři měsíce. To, že Salamanca je univerzitní město, se projevuje především v tom, že zdejší lidé jsou na mladé a na cizince zvyklí, jsou trpěliví, pomáhají a opravují, když člověk něco řekne špatně, a je to znát i na cenách v obchodech či restauracích - život tu není tak drahý jako jinde ve Španělsku. Naši učitelé jsou kamarádi a zůstávají kamarády i venku, když se potkáme, zastavíme se, pohovoříme, ve škole se obecně tyká. Moje znalosti španělštiny na začátku byla tak na úrovni A2, po měsíci se zlepšily na B1 a počítám, že budu odjíždět s labelem B2. "

Školou každoročně projde více než 12 tisíc studentů všech věkových kategorií a ze 60 zemí světa. Jak jinak, i don Quijote disponuje certifikátem kvality CEELE a akreditací Instituto Cervantes.
www.donquijote.org

Valladolid, Oxford španělštiny

Název města pochází z arabského Balad-Al-Walid, což značí "země otce". 19. října 1469 zde uzavřeli sňatek Isabela Kastilská (Valladolid byl jejím rodištěm) a Ferdinand Aragonský a v letech 1601-1605 bylo město dokonce sídlem španělského impéria. Odchod dvora však přinesl úpadek a Valladolid zůstal "jen" hlavním městem autonomního společenství Castilla y León. Ve Valladolidu napsal Miguel de Cervantes svého Dona Quijota a zemřel zde Kryštof Kolumbus.

V centru města se nachází budova se 13 třídami oddělení španělštiny jazykové školy IH Valladolid. Studují zde lidé z více než 40 zemí světa. Metody výuky jsou zde stejně jako na ostatních školách tohoto typu interaktivní, praktické a zaručují, že studenti porozumějí a začnou hovořit španělsky od prvního dne. Učební programy jsou akreditovány Instituto Cervantes a International House World Organization, škola je členem řady specializovaných asociací a institucí. Nejnižíš věk studentů je 16 let. Nejkratší kurzy jsou týdení, ale lze zde studovat i 20 týdnů a více s přidáním hodin intenzivní výuky. I zde se studenti mohou připravit na zkoušky DELE (mimochodem tyto zkoušky se celosvětově konají ve stejných termínech podle stejných testů a tyto testy jsou vyhodnocovány centrálně zde v Castilla y León, konkrétně v Salamance). Kromě samotné španělštiny jsou studentům nabízeny nejrůznější nepovinné předměty jako na všech ostatních obdobných školách - vaření, zpěv, tanec atd.
www.espaname.es

Na prostranství před chrámem Svaté Terezy v Ávile stála skupinka německých studentů z IEMA, obklopujících poutavě hovořícího a gestikulujícího profesora této školy Jose-Luíse Garcíu. Vyprávěl o historii tohoto místa a o tom, podle jakých principů se stavěly v oněch dávných dobách chrámy. Jeho vyprávění bylo zábavné, živé a hlavně srozumitelné. Tak se tady vyučuje. Pravda, studijní pobyt na některé ze zmíněných (nebo mnoha dalších) škol něco stojí, ale chce-li se někdo naučit opravdu dobře španělsky, není lepšího místa. Entonces hasta pronto en Castilla y León.

 

Zdena Bočarova

 

Federace jazykových škol

FEDELE neboli La Federación Espa~nola de Asociaciones de Escuelas de Espa~nol para Extranjeros (Španělská federace škol španělštiny pro cizince) je organizace tvořená šesti Asociacemi škol španělštiny pro cizince, prakticky v ní jsou zapojeny všechny kvalitní školy vyučující španělštinu pro cizince ve Španělsku. Prioritou FEDELE je dosažení kvalitativního stututu v každé z integrovaných škol. Kvalifikační známky podle úrovně kvality výuky školám uděluje Akreditační centrum Instituto Cervantes nebo získávají osvědčení CEELE, které uděluje Univerzita v Alcalá. FEDELE rovněž přijala deklaraci o Právech a povinnostech studentů a založila instituci Obránce studentů, která soustředí a řeší připomínky a stížnosti studentů, což je instituce svého druhu ojedinělá. Od roku 2005 FEDELE spolupracuje na realizaci zkoušek k získání Diplomu ze španělštiny jako cizího jazyka (DELE).

 

Instituto Cervantes

Byl zřízen Španělským státem v roce 1991 s cílem šířit, vyučovat a propagovat španělskou a hispanoamerickou kulturu. Hlavní sídlo Institutu Cervantes se nachází v Madridu. Pražský Institut byl otevřen v září roku 2005.

Mezi další činnosti této instituce patří pořádání zkoušek DELE a vydávání diplomů a certifikátů, pořádání kurzů španělštiny, školení pro učitele španělštiny, podpora aktivit hispanistů, pořádání kulturních aktivit ve spolupráci s jinými organizacemi.


V kavárně školy don Quijote je živo.


Jose-Luís García vypráví německým studentům o historii Ávily.