Městský soud v Praze zítra rozhodne, jestli v Česku přibude alternativních porodů. Na soud se obrátila Unie porodních asistentek (UPA), která chce pro své členky získat více pravomocí než dosud.

Asistentky například chtějí, aby jim úřady povolily provádět porody v nemocnicích s tím, že budou porod ony vést a lékaři jim budou případně nápomocni. Tak to podle předsedkyně UPA Ivany Konigsmarkové funguje například v Německu.

Právník z Ligy lidských práv David Záhumenský tvrdí, že by takovou věc mohly úřady podle zákonů povolit už nyní, ale nedělají to. "Současné zákony umožňují vydat porodním asistentkám registrace v plném rozsahu, tedy aby mohly vést i samotný porod. Registrace se však ve skutečnosti vydávají jen v omezeném rozsahu, asistentky smějí například k porodům jen doprovázet," říká Záhumenský.

Oficiální statistiky tvrdí, že případů domácích porodů je ročně asi tři sta. Nedá se však určit, které z nich jsou takzvané náhodné, kdy rodička jen nestihla dojet do nemocnice, a které jsou cíleně plánovány pro domácí prostředí. Podle Konigsmarkové však domácích porodů může být ve skutečnosti mnohem více. "Já osobně ročně asistuji asi u šedesáti domácích porodů," řekla Konigsmarková.

Lékaři jsou přesvědčeni, že rodit doma je riskantní, protože v případě komplikací se žena s novorozencem nemusí k lékařské pomoci dostat včas. "Ženy pro porod doma se pečlivě vybírají. Není to tak, že je tento způsob porodu vhodný pro každou rodičku. Pokud je však žena zdravá, není důvod, aby nerodila doma," říká Konigsmarková.

Porodní asistentky se podle ní snaží zlepšit současnou praxi v nemocnicích, kde podle nich lékaři k ženám často přistupují neosobně. "Porod je velice citlivá záležitost. Žena přijede do porodnice a ani neví, s kým se tam setká. Je to příliš anonymní," tvrdí asistentka.