Ponechme stranou filosofické otázky, zda je vše významné v našem životě dáno předem naším osudem, nebo zda je to jen otázka náhody. Zkusme se oprostit od těchto myšlenek a podívat se na svou pracovní kariéru zcela pragmaticky. Co všechno je (nebo může být) pro naši kariéru prospěšné? Jak dosáhnout úspěchu? Je jasné, že výchozí podmínky máme každý jiné.

Někdo se narodí s obrovským talentem na jazyky (ale nevyužije jej a naučí se s bídou jeden, který ani neuplatní) a naopak někdo nemá na jazyky vůbec vlohy, naučí se velmi pracně dva světové jazyky, ovšem perfektně je využije. Případně se nenaučí žádný a použije služeb tlumočníků. Sice ho to bude stát dvojnásobnou práci nebo peníze, ale úsilím, šikovností a jinými schopnostmi to překoná. Důležité je, abychom své reálné možnosti včas rozpoznali a snažili se své vlohy spíše rozvíjet než lámat věci přes koleno. Je zřejmé, že i bez jednoho talentu (např. právě na jazyky) se dá dosáhnout úspěchu použitím jiných, třeba organizačních schopností!

Další výchozí podmínkou může být rodinné zázemí. Někdo se narodí v rodině, která nemá žádný majetek, a přesto dokáže vybudovat úspěšnou mezinárodní firmu. Jiný pochází z rodiny bohatých podnikatelů, ale stejně mu to ke kariérnímu úspěchu nemusí pomoci. Buď odmítne v rodinné firmě z nějakých důvodů pracovat, anebo jako dědic přivede podnik ke krachu. A dědeček, zakladatel firmy, se potom obrací v hrobě. Také je samozřejmě možné - v ideálním případě - pokračovat úspěšně v rodinné tradici.

Existuje tedy pár věcí, které příliš ovlivnit nemůžeme. S tím se musíme smířit a naučit se s tím žít. Vlohy, talent neboli přirozené schopnosti sice neovlivníme, ale pokud je rozpoznáme a budeme je rozvíjet a nikoliv zanedbávat či přímo likvidovat, pak dosažení našeho úspěchu bude "pohodlnější". K tomu, co nám bylo dáno od přírody nebo geneticky od rodičů, je ale třeba dodat "přidanou hodnotu".

Zkusme si tedy definovat, co vše může takovou přidanou hodnotou být. Začněme střední nebo vysokou školou. Správná volba studijního oboru je velmi důležitá. Z vlastní zkušenosti vím, že jsem technický obor zvolil zcela v rozporu se svým nadáním pro jazyky, ale důležité bylo, že jsem to včas poznal a snažil se tento omyl po ukončení školy postupně "napravit" a paradoxně využít "omylem" získaných technických znalostí. Poučme se tedy rychle z vlastních chyb a snažme se i chybu zužitkovat ke svému prospěchu.

Další věcí, kterou zcela jistě ovlivnit můžeme, je správná volba zaměstnání po ukončení školy. Pokud vezmeme z pohodlnosti první zaměstnání, které se nabídne, může to náhodou být to, co hledáme, ale spíše nikoliv. Půjdeme-li ale "sveřepě" za svým vysněným zaměstnáním (v souladu s talentem a nabytými znalostmi), pak takovou práci dříve nebo později získáme, případně si v daném oboru založíme vlastní firmu a můžeme být velmi spokojeni.

Takzvané "životní zkušenosti" jsou dalším faktorem. Dají se sice získat až časem, ale výrazný rozdíl může být v tom, jak rychle tyto zkušenosti dokážeme získat a jak rychle je využijeme v praxi. S tím také souvisí schopnost umět se co nejrychleji přizpůsobit danému firemnímu prostředí, navázat kontakty a těžit z nich.

Když už jsme tedy nalezli odpovídající zaměstnání, je nutno přemýšlet, které schopnosti a které znalosti jsou pro další kariéru v dané oblasti nejdůležitější, a rozvíjet je. Také je dobré se naučit prezentovat výsledky své práce (především před svými nadřízenými). Naučit se zapůsobit a přesvědčit. Veřejná prezentace pracovních výsledků nebo zkušeností je potom otázkou dalšího času. Může to být například psaní odborných článků, vyučování nebo přednášky. Na to musí být také určitý talent, znalosti a zkušenosti, ale je možné se to naučit.

Brát na sebe zodpovědnost za druhé, být vůdčí typ. To je sice také vlastnost, která je nám buď od přírody vlastní, anebo ji nemáme, ale hodně těchto "návyků" je možno se rovněž naučit. Může to způsobit řadu bezesných nocí, ale dá se na to zvyknout a po mnoha letech vás to může začít dokonce i bavit.

Že je třeba být pilný, pracovitý a houževnatý? Ano. To je zcela jistě pravda. Z legrace ale používám jeden slogan: Lenost je základem pokroku. Zlepšovací návrhy přeci přicházely na svět většinou právě proto, že se lidé snažili a stále snaží usnadnit si nebo nějak urychlit svou práci, udělat ji s menší námahou, je-li tu přítomna i lenost, posuďte sami - co třeba takový vynález dálkového ovládání k televizi.

Celoživotní vzdělávání je také důležitá věc. Toto prosím není propagace jazykových kurzů! Učit se celý život - to je otázka nejen duševní svěžesti ve vysokém věku, ale i kariérního růstu! Nebudeme-li se průběžně vzdělávat a zlepšovat (v čemkoliv), pak za určitou dobu ztratíme kontakt s těmi nejlepšími v oboru a s rostoucí kariérou se můžeme rozloučit.

Být ve správný čas na správném místě. Uznávám, že toto může někdy být otázka náhody. Ale proč jsou někteří lidé neustále na tom správném místě ve správný čas? Protože jsou na tyto náhody připraveni a pohybují se na místech, kde k takové náhodě může dojít. Potom by se dalo říci, že to tedy není náhoda, ale výsledek usilovného snažení.

Takže doporučuji být ke všemu připraven, aktivní a jít svému štěstí naproti.

Ing. Zbyněk Zelenka
generální ředitel společnosti ZELENKA, zabývající se překlady, tlumočením a výukou cizích jazyků