Nanoprogres

Výroba kožního krytu
jde o nanotextilii, která se aplikuje na ránu, popáleninu či vřed. Ta zranění chrání před bakteriemi a zároveň do ní řízeně uvolňuje potřebné látky - antiseptika či antibiotika

Výroba nanoroušek
aplikace na bázi nanotechnologie, která působí uvnitř těla a dokáže zhojit poškozenou tkáň, například prasklé šlachy či vazy.

Výroba tkání
technologie, která přinutí buňky vyrábět určitou tkáň. Funguje uvnitř i vně těla. Umožňuje například opravit srdeční chlopeň či zahojit poškození srdečního svalu po infarktu.

V Česku vzniká unikátní projekt, který spojí výzkum v oblasti nanotechnologií se sférou byznysu. Zapojí se do něj celkem 16 českých firem, škol a výzkumných institucí. Cílem nově vytvořeného uskupení s názvem Nanoprogres bude využít nanovlákna v biomedicíně.

Technologie bude zprvu využitelná při výrobě tkání, obnově poškozených tkání, například při hojení popálenin či poraněných vazů, v budoucnu třeba také k regeneraci srdečního svalu po infarktu.

"Bez uzardění mohu říci, že tento projekt a další jemu podobné, které v tuzemsku vznikají, řadí Českou republiku na špici v oblasti praktického využití nanotechnologií," řekl HN docent Evžen Amler, vedoucí oddělení tkáňového inženýrství Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR a přednosta ústavu biofyziky na 2. lékařské fakultě UK, jenž se podílí na řízení projektu.

Vůdčí pozici Česka v nanotechnologiích v minulosti potvrdila například firma Elmarco, která světu dala přístroje na tkaní nanovláken pro průmysl - Nanospider.

Nanoprogres sdružuje kromě výzkumných institucí dvanáct firem podnikajících v nejrůznějších oblastech - od nanotechnologií přes biomedicínu až po obalovou techniku a poradenství. Odborná skupina bude zaštiťovat celý proces výroby včetně výzkumu, testování na zvířatech, balení i logistiky.

Iniciátorem projektu Nanoprogres je firma Sindat z průmyslového holdingu Sindat Group. "Investujeme do nanotechnologií s cílem posílit pozici tohoto odvětví a vytvořit tak i dobrou vývozní pozici Česka ve světě. Jestli se země může něčím pochlubit, pak je to právě nanotechnologie," řekl šéf Sindatu Karel Havlíček. Na první tři roky fungování projektu jsou rozpočtovány náklady ve výši 105 milionů korun. Část uhradí zúčastněné firmy, část patrně půjde ze strukturálních fondů Evropské unie.

Účastníci klastru Nanoprogres chtějí vyvinout přístroj, který bude schopen vyrábět koaxiální nanovlákna a tkát z nich "chytré" textilie v takových množstvích, aby byly komerčně využitelné v medicíně.

Nanotechnologie

obor, který využívá struktury velmi malých rozměrů v řádu několika jednotek či stovek nanometrů (nanometr je miliontina milimetru). Nanovlákna mají tloušťku jedné tisíciny lidského vlasu. Nanotechnologie se využívá například v elektronice, zdravotnictví, strojírenství, stavebnictví, textilním průmyslu i vojenství.

105 milionů
tolik chtějí firmy investovat do vývoje v prvních třech letech. Až 60 procent z těchto prostředků by mohlo jít ze strukturálních fondů Evropské unie.

Unikátní má být především schopnost těchto nanotextilií řídit pozvolné rozpouštění nejrůznějších látek v těle, například antibiotik nebo protizánětlivých či antiseptických látek.

Stroj bude vytvářet speciální "kožní kryty" určené pro povrchová zranění, jež umožní ráně dýchat, aniž by propustila dovnitř bakterie. Přitom bude do rány řízeně uvolňovat potřebné látky. "Na podobném principu, ale uvnitř těla, budou fungovat i nanoroušky, které budou využitelné při poraněních prasklých šlach nebo vazů," vysvětluje Amler.

Týmu výzkumníků se podařilo najít způsob, jak donutit buňky vyrábět přesně tu tkáň, která je zapotřebí. Technologie má být v budoucnu využitelná například k regeneraci srdečního svalu po infarktu nebo obnově chrupavek u pacientů s artrózou.