Někdejší klíčová postava československé a slovenské politiky devadesátých let Vladimír Mečiar pracuje na svých pamětech. Objeví se v nich také dosud údajně nezveřejněné přepisy rozhovorů s českými politiky krátce před rozpadem Československa.

Mečiar práci na svých memoárech oznámil tři měsíce po parlamentních volbách, při nichž jeho Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) poprvé od vzniku samostatného Slovenska zůstala před branami Národní rady.

"Jde o přepisy pásek, které vlastním jako jediný," prohlásil Mečiar v neděli po schůzi vedení jeho strany. Kdysi prý českým politikům přislíbil, že rozhovory nebudou zveřejněny, nyní se ale již po tolika letech tímto slibem necítí vázán. Mečiarovo HZDS v roce 1992 jednalo o dělení Československa zejména s nejsilnější ODS, kterou tehdy vedl Václav Klaus.

Jak ten socialismus vypadal

Zatím není znám termín, kdy bude Mečiarovo dílo vydáno. Slovenský expremiér pouze oznámil, že v současné době má rozpracován první díl s názvem Socialismus - cesta nebo omyl. Budoucí čtenáři se v něm dozvědí, "jak ten socialismus vypadal, jak to bylo s tou komunistickou stranou, proč to padlo, proč ta krize vznikla, kde se staly chyby". Mečiar také dodal, že chce spisy dokončit, dokud mu slouží paměť.

"Takováto souhrnná práce analyzující toto období dnes neexistuje. Jsou spíše věci v rovině emotivní, ale reálný pohled na příčiny a vztahy není," vysvětlil Mečiar způsob, jakým chce ve své práci postupovat. Dodal, že nyní shromažďuje faktografické materiály pro období let 1989 až 1990.

V 90. letech stál Mečiar na vrcholu popularity a moci, třikrát usedl do premiérského křesla. Období jeho vlády, nazývané mečiarismus, dodnes vyvolává rozporuplné reakce. Země totiž byla v tomto období kritizována za vysokou míru korupce a klientelismu.