Vyšší stokorunové poplatky za pobyt v nemocnici, na nichž se dohodla vládní koalice ODS, TOP 09 a VV, budou možná platit jen lidé v produktivním věku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) totiž podle dnešních Lidových novin navrhuje, aby děti, senioři a zdravotně postižení platili méně.

Kromě seniorů nad 65 let a dětí do 18 let by podle Hegerova návrhu měli levnější pobyt v nemocnici také lidé, kteří nejsou plně soběstační, a proto pobírají příspěvek na péči vyššího stupně, dále těžce zdravotně postižení s průkazkou ZTP/P, možná i invalidní důchodci.

Zatímco lidem v produktivním věku by poplatek za hospitalizaci stoupl na 100 korun denně, vyjmenované skupiny by dál platily stávajících 60 korun.

S návrhem nejdřív za Kalouskem

O svém návrhu se chce Heger nejprve bavit s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. "Provedli jsme modelace, které v nejbližších dnech předložím ministrovi financí k debatě o tom, jak přesně ten systém nastavit a jaké udělat výjimky, aby byl poplatek sociálně únosný," řekl deníku Heger.

Poplatek by tak poplatek stoupl jen zhruba půlce pacientů. Z pacientů, kteří leželi v českých nemocnicích v roce 2008, bylo jen 51 procent ve věku 20 až 64 let, píšou LN.

Ještě před jmenováním vlády chtěl Heger zase prosadit, aby roční strop na některé zdravotnické poplatky a doplatky na léky už nebyl jako dnes pro každého stejný, ale aby se odvíjel od příjmů.

"Roční strop by mohl nově dělat dvě procenta z ročních příjmů. Mnohem lépe by tak kopíroval sociální situaci konkrétních lidí," řekl tehdy HN Heger.

Bohatým by se tak zdravotní péče prodražila. Chudým naopak zlevnila. Třeba člověk s měsíčním příjmem 50 tisíc vydělá ročně 600 tisíc. Roční limit, který chrání hlavně chronické pacienty, by mu vzrostl z dnešních pěti na 12 tisíc ročně.

Naopak pokladní v supermarketu, která vydělává 13 tisíc měsíčně, by klesl roční strop z pěti tisíc na 3120 korun.

Průměrný důchodce s příjmem 10 tisíc měsíčně, kterého dnes chrání roční limit 2,5 tisíce, by měl roční strop nižší jen o stokorunu.