Konkurenceschopnost českých výrobců se v následujících pěti letech mírně zhorší. Tvrdí to studie poradenské firmy Deloitte a washingtonské Rady pro konkurenceschopnost, založená na odpovědích šéfů firem s celosvětovou působností.

V čele žebříčku konkurenceschopnosti hodnocené z hlediska výrobních firem jsou nyní velké asijské země, Čína a Indie. Analytici očekávají, že jejich náskok před západními ekonomikami se ve výrobním sektoru v následujících letech ještě zvětší.

Inovace na prvním místě

Index globální výrobní konkurenceschopnosti (GMCI) staví na zkušenostech čtyř stovek manažerů, kteří hodnotili současný stav v šestadvaceti významných průmyslových zemích. Mezi ně byla zařazena i Česká republika.

Autoři studie uspořádali faktory ovlivňující konkurenceschopnost ekonomiky do deseti souhrnných kategorií. Ukázalo se, že priority manažerů v různých zemích se citelně liší, ovšem jeden z faktorů je považován za rozhodující napříč celou planetou. Ředitelé výrobních závodů se téměř jednohlasně shodli na tom, že největší vliv na schopnost uspět mají inovace vzniklé díky talentovaným pracovníkům. Tento faktor získal na desetibodové škále hodnocení 9,22. Pouze manažeři z Latinské Ameriky na první místo kladli kvalitu infrastruktury.

Význam vládních investic do výroby a inovací vyzdvihli asijští respondenti na druhou příčku, zatímco američtí a kanadští ji zařadili na sedmé místo a jejich evropští kolegové dokonce až na osmé. Zástupci starého kontinentu ve srovnání s konkurenty kladou o hodně větší váhu na energetickou politiku. Dostupnost a cena energií je podle nich druhým nejdůležitějším faktorem rozhodujícím o úspěchu výrobních závodů.

Téměř ve všech regionech není kvalita a dostupnost zdravotní péče brána příliš vážně, na jiné než poslední místo ji zařadili pouze zástupci Latinské Ameriky. Hluboko ve spodní polovině žebříčku se poměrně překvapivě propadlo hodnocení důležitosti sítě dodavatelů.

Neohrožená říše středu

Manažeři podle svých zkušeností "oznámkovali" prostředí dané země v každé kategorii. Jejich hodnocením byla přiřknuta rozdílná váha. Velké firmy přítomné na všech významných trzích a vyrábějící v různých světadílech výsledky ovlivnily více než jejich konkurenty s lokální působností.

Výsledné hodnoty indexu odpovídají posunům, jimiž světová výrobní základna v posledních dekádách prošla. Čína suverénně obsadila první místo a ani během dalších pěti let ji o přízvisko "dílna světa" nikdo nepřipraví. Číňané se však budou muset vyrovnat s čím dál konkurenceschopnější Indií.

Tradiční průmyslové velmoci čeká pomalý sestup. USA klesnou ze čtvrtého místa na páté, Británie dokonce ze 17. na 20. Největší sestup z hlediska konkurenceschopnosti průmyslu čeká Švýcary, kteří si mají pohoršit o čtyři příčky.

V žebříčcích hodnotících konkurenceschopnost země jako celku západní ekonomiky dopadají díky důrazu na znalostní ekonomiku lépe. Pro Česko silně závislé na průmyslu může být předpokládaný pokles z 10. na 11. místo varováním. Pozici domácích výrobců podle výsledků studie nejvíc ohrozí nedostatek talentovaných lidí.

Konkurenceschopnost vybraných zemí z pohledu výrobců (hodnota indexu: 10 = nejvyšší, 1 = nejnižší)


Luděk Vainert
Zdroj: Deloitte and US Council on Competitiveness - 2010 Global Manufacturing Competitiveness Index