Firma se dohodla s úřady království, že spolu s místními operátory bude testovat tři zdejší servery, přes které by tok dat šel. Tím by splnila blíže nespecifikované požadavky bezpečnostních úřadů království, které chtějí mít tok těchto dat pod kontrolou. Pokud budou testy úspěšné, země nezakáže zasílání vzkazů přes tyto telefony, uvedl saúdský regulátor telekomunikací.

Vlády mnoha zemí včetně Indie, Spojených arabských emirátů, Libanonu či Alžírska věnují provozu mobilů od RIM čím dál větší pozornost. Chtějí získat přístup do její kódované sítě, aby mohly z bezpečnostních důvodů monitorovat vzkazy, které přes mobily BlackBerry jdou.

Saúdská Arábie je se 700 000 uživatelů BlackBerry největším trhem RIM na Blízkém východě. Sousední Spojené arabské emiráty s 500 000 uživatelů chtějí zakázat služby BlackBerry k 11. říjnu.

Řada zemí považuje mobily BlackBerry za bezpečnostní hrozbu, protože kódované informace z nich nejdou přes místní servery, a neumožňují jim ani v naléhavých případech k těmto tokům dat přístup.

Případ RIM se proto možná stane světovým precedensem, jak vlády a telekomunikační společnosti budou tyto otázky řešit.

Pro společnost RIM však přišla znepokojivá zpráva ze Spojených států. Konkurenční operační systém Android od firmy Google pro tzv. chytré mobilní telefony obsadil na tomto trhu ve druhém čtvrtletí první pozici.

Od dubna do června mu patřil třetinový podíl.

Mobily BlackBerry se tak dostaly na druhou příčku, uvedla průzkumová agentura NPD. Výrobce telefonů BlackBerry ztratil za druhé čtvrtletí devět procentních bodů, jejich tržní podíl tak klesl na 28 procent. Telefony iPhone od Apple byly třetí s podílem 22 procent.