T-Mobile v číslech

5,46
milionů zákazníků má T-Mobile v Česku. Je to o 0,6 procenta více než loni. Stoupá počet uživatelů, kteří mají tarif. Ti jsou pro operátora obvykle výnosnější než ti, kteří používají předplacenou kartu.

48%
je provozní (EBITDA) marže českého T-Mobile za první pololetí letošního roku. Je to méně než loni - tehdy činila marže přes 52 procent.

14,67
miliard korun činily tržby T-Mobile v prvním pololetí letošního roku.

Největším českým operátorům T-Mobilu a Telefónice O2 klesaly tržby. Oba ale zůstali výrazně ziskoví a dokázali si udržet na evropské poměry velmi vysokou marži.

 

T-Mobilu podle včera zveřejněných výsledků klesly meziročně pololetní tržby o 7,6 procenta na 14,7 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o patnáct procent na 7,1 miliardy korun. S marží 48 procent je na tom český T-Mobile nejlépe ze všech operátorů skupiny spadající pod nadnárodního giganta Deutsche Telecom.

Vysokou marži 43,4 procenta si podle výsledků zveřejněných před týdnem udržuje i Telefónica O2. Španělské matce dělá radost - za poslední čtyři roky jí na dividendách poslala přes šestatřicet miliard korun. Třetí operátor Vodafone své průběžné výsledky nezveřejňuje.

Průměrně dosahují operátoři v Evropě marže kolem třiceti procent, větší operátoři i méně.

Podle mluvčí českého T-Mobilu Martiny Kemrové je důvodů pro vysokou marži operátora více: "Jde o dlouhodobý tlak na snižování nákladů při současném plnění plánovaných výnosů ... a o stabilní rozdělení trhu mezi nižší počet operátorů, kteří se dosud zdrželi drastických cenových kroků, které by devalvovaly trh."

"Přeloženo: operátoři neinvestují a nepřetrhnou se ani s vylepšováním služeb. V zásadě si rozdělili trh. Z této odpovědi plyne, že je tu jasný prostor pro snížení cen. Proč je tu tak draho? Jenom proto, že to lidé zaplatí?" říká ředitelka pro rozvoj obchodu analytické společnosti Gartner Dana Bérová. Upozorňuje, že vysoká marže jde hlavně na úkor individuálních zákazníků. "Firmy dokážou operátory dotlačit k výrazně lepším cenám," dodává Bérová.

V zahraničí se volá levněji

O tom, že čeští operátoři to s investicemi nepřehánějí, vypovídají i statistiky Evropské unie zveřejněné v květnu. Podle nich je poměr investic k tržbám v Česku na úrovni 10,5 procenta, což je druhá nejhorší hodnota v unii. Česko technologicky zaostává - například pokrytí sítěmi pro rychlý mobilní internet 3G je v Česku výrazně menší než v Rumunsku nebo Bulharsku. "V mobilních službách jsme tak na úrovni Řecka. Čtyři roky za Skandinávií," uvádí Halilović.

Situace by se mohla změnit k lepšímu příští rok, kdy se chystá aukce dalších licencí k využití frekvenčního spektra. "Regulátor ale musí být agresivnější a získání licence navázat na konkrétní závazky," popisuje Halilović.

Podmínky aukce zatím Český telekomunikační úřad nezveřejnil. Dražit se ale budou licence vhodné k provozu hlasových služeb i rychlého mobilního internetu. Zájem o ně budou mít stávající mobilní operátoři, ale i finanční skupiny. To, že do aukce půjdou, potvrdil HN před měsícem například šéf operátora U:fon, který patří skupině Penta. Spekuluje se i o účasti PPF a pravděpodobně se přihlásí i někteří větší pevní operátoři.




REKORDMAN
S marží 48 procent je na tom český T-Mobile nejlépe ze všech operátorů skupiny spadající pod nadnárodního giganta Deutsche Telecom. Průměrně dosahují operátoři v Evropě marže kolem třiceti procent, větší operátoři i méně.
foto: HN - Ondřej Besperát