O lodi Plastiki

- je dlouhá 18,2 metru, stejně dlouhý je i její hlavní stěžeň

- váží 12 tun

- v trupu lodi je 12500 plastových lahví naplněných CO2, což jim zaručuje dostatečnou pevnost

- na palubě je například skleník pro pěstování bylinek a zeleniny; laptopy, satelitní navigaci a další techniku pohání energie generovaná solárními panely a šlapacími generátory

- název lodi je inspirován slavnou Kon-Tiki, replikou dřevěné lodi Inků, na které Thor Heyerdahl přeplul v roce 1947 Pacifik

Solární panely, větrná turbína, skleník na palubě, ale především 12500 plastových lahví a trup vyrobený téměř výhradně z recyklovaných plastů. To je „zelený“ katamarán Plastiki, který v těchto dnech končí svou cestu napříč Pacifikem.

„Odpad by měl být vnímán jako hodnotný zdroj,“ vysvětluje autor projektu, člen proslulé finančnické dynastie David de Rothschild (31 let), důvod, proč se rozhodl nechat sestrojit takto nezvyklé plavidlo. Dvanáctitunová loď, jíž drží pohromadě mimo jiné lepidlo z kešu oříšků a cukru, vyplula z Kalfiornie před čtyřmi měsíci. Za tu dobu se jen v USA spotřebovalo přes sedm milionů plastových lahví a každá z nich se bude rozkládat několik set let.

„Statistiky jsou šokující. Poměr plastu k mořskému planktonu je 6:1, devadesát procent veškerého odpadu v moři jsou plasty,“ upozorňuje Rothschild a dodává, že kvůli znečištění oceánu uhyne ročně milion ptáků a na sto tisíc mořských savců.

Právě proto se posádka rozhodla vést své nezvyklé plavidlo ze San Franciska do Sydney skrze obří mořskou skládku známou pod názvem Velká odpadková záplata Pacifiku, která obsahuje kolem sta milionů tun plastového odpadu a jejíž rozlohu nejsou odborníci schopní přesně určit. Některé odhady ji přirovnávají asi k velikosti Francie, jiné tvrdí, že je větší než celé Spojené státy.

„Je to tragédie. Shora oceán stále vypadá nádherně a netknutě, ale těsně pod povrchem je toxická směs, která může rychle skončit na našem talíři,“ poukazuje Rothschild na to, že malé částečky plastů polykají ryby a další mořští živočichové.

Více než osmnáct metrů dlouhá Plastiki vyplula na svou dlouhou cestu 20. března od úpatí Golden Gate Bridge v San Francisku. Nyní je už u australských břehů a ještě tento týden by měla dorazit do Sydney, kde bude na několik dnů vystavena.

Světová média o víkendu informovala, že loď se dostala kvůli bouři a vysokým vlnám do problémů a musela být k pobřeží eskortována s pomocí záchranářů. Posádka však tato tvrzení odmítá. „Nebyla to záchranná akce. Plastiki je silná a my jsme zdraví na těle i na duchu,“ prohlásil Rothschild.

Podívejte se, jak Plastiki vypadá, záběry jsou z letošního března, kdy byl katamaran z PET lahví pokřtěn